Almanya Dışişleri Bakanı Ankara’ya geliyor: Gündem AB ve Doğu Akdeniz

Almanya Dışişleri BakanıMaas, mevkidaşı Çavuşoğlu ile görüşmek üzere Ankara'ya geliyor. İki bakan, Türkiye ile Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz gerginliğini ve AB ilişkilerini görüşecek.


Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Ankara’ya geliyor. Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Dışişleri Bakanı Maas’ın Ankara temaslarında öncelikli konunun Türkiye ve Yunanistan’ın istikşafi görüşmelere yeniden başlamaları nedeniyle Doğu Akdeniz meselesi ve AB ilişkileri olacağı belirtildi.

İki ülke arasındaki istikşafi görüşmelerin önümüzdeki hafta yeniden başlayacak olmasının bu yönde ‘gerçek bir fırsat’ oluşturacağını söyleyen Maas, “Son haftalardaki olumlu hava, kaybedilen güveni geri kazanmak ve çözüm odaklı bir diyalog için temel oluşturmak için sürdürülmelidir” diye konuştu.


Görüşmelerde ayrıca Biden’in Çarşamba günü ABD Başkanı olarak göreve başlayacak olması nedeniyle transatlantik ilişkiler ve ikili konuların ele alınacağı bildirildi.

Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilimi “Ateşle oynamak“ sözleriyle değerlendiren Maas, “Ateşle oyun tekrarlanmamalı” dedi. Maas, NATO üyesi olan Türkiye’nin uluslararası hukuka uygun olarak müzakere yoluyla zor anlaşmazlıkları çözmek ve bölgedeki barışı tehlikeye atmamak için açık bir yükümlülüğü olduğunu kaydetti.

TÜRKİYE’DEN AÇIKLAMA

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan da görüşmenin içeriği ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “AFC Dışişleri Bakanı Heiko Maas 18 Ocak 2021 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirecektir. Yapılacak görüşmelerde, ikili ve bölgesel konuların yanı sıra Türkiye-AB ilişkilerinin ele alınması öngörülmektedir” denildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ile 2016’da son bulan istikşafi görüşmelerin 61’inci turunun 25 Ocak 2021 tarihinde İstanbul’da yapılacağını bildirmişti. Doğu Akdeniz gerginliği son dönemde Türkiye ile AB arasındaki anlaşmazlıkların başında geliyor.

Maas’ın Türkiye saatiyle 12.30’dA Ankara’da olması bekleniyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile 25 Ağustos 2020 tarihinde de Ankara’da bir araya gelmiş, iki bakan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlemişti.

Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sürdürdüğü doğal gaz arama faaliyetlerinden rahatsız. Avrupa Birliği (AB) üyesi iki ülke, Türkiye‘nin bölgedeki sondaj faaliyetlerinin yasa dışı olduğunu savunuyor. Suçlamaları reddeden Türkiye ise sondaj faaliyetleri yürütülen karasularının Türkiye’ye ait olduğunu belirtiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ