Almanya 15 Haziran’da 31 ülkeye seyahat kısıtlamasını kaldırıyor: Listede Türkiye yok

Alman hükumeti koronavirüs salgını nedeniyle tüm ülkeler için geçerli olan seyahat kısıtlamasını 15 Haziran itibariyle Avrupa’daki 31 ülkeyi kapsayacak şekilde kaldıracak. Listede Türkiye yer almıyor.
Almanya’da Bakanlar Kurulu’nda yarın ele alınması ve kararlaştırılması planlanan tasarıda yer alan ülkeler arasında Türkiye bulunmuyor.

Plana göre, 26 Avrupa Birliği ülkesinin yanı sıra AB’den çıkan İngiltere ve Schengen dahilindeki İzlanda, Norveç, İsviçre, Lichtenstein olmak üzere 31 ülkeye seyahat uyarısının kaldırılması öngörülüyor.

Alman hükumetinin Avrupa ülkelerinde tatil yapacak olanların koronavirüse karşı korunmasını öngören ortak kriterler düzenlenmesini istediği ve bu konuda söz konusu ülkelerle istişarelerin sürdüğü belirtildi.


Bu kriterlerin başında, Almanya’da geçerli olan “Son yedi gün içinde 100 bin nüfusta en fazla 50 koronavirüs vakası” sınırlaması yer alıyor.

Eyaletler arasında vaka ve ölü sayılarında çok büyük farklılıklar olan Almanya’da 100 bine 50 kriterinin aşılması durumunda, söz konusu bölgede koronavirüse karşı kaldırılan önlemlerin tekrar alınması planlanıyor.

Almanya, ülkede geçerli olan sosyal mesafe, hijyen, maske ve dezenfektan gibi kuralların diğer ülkelerde de aynı şekilde uygulanmasını talep ediyor. Almanya ayrıca seyahat için yeşil ışık yakılacak ülkelerin, tatile gelenlerin koronavirüse yakalanmaları durumunda tedavi imkanlarının neler olduğunu gösteren bir taslak sunmasını da istiyor.

Dışişleri Bakanlığı, 15 Haziran’dan itibaren tüm bu kriterleri derleyerek, kendi internet sayfasında seyahat uyarısı yerine ülkeler hakkındaki riskleri içeren seyahat bilgilerini yayınlayacak.

TÜRKİYE-ALMANYA GÖRÜŞMELERİ

Hükümetin taslağındaki ülkeler arasında Türkiye henüz yer almıyor. Geçen hafta Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’yla telefonda, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann’la Ankara’da görüşerek, Türkiye’yle Almanya arasında seyahatlerin nasıl başlayabileceği konusunu ele almıştı.

Almanya’da yaz tatili dönemi geleneksel olarak Haziran ayının ortasından itibaren başlıyor. “Dünya seyahat şampiyonu” olarak bilinen Almanlar, tatil için genelde ülke içinden çok yurt dışını tercih ediyor. 2019’da yaklaşık 5 milyon Alman, tatilini Türkiye’de geçirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ