Aksakallı, keskin nişancılara Suriye askerinin vurulmasını emretmiş!

2016’da dönemin Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’nın keskin nişancılara, Esed rejimi askerlerine vurma emri verdiği mahkeme kayıtlarına geçti.
Nordic Monitor, MİT Başkanı Hakan Fidan’ın “gerekçeyse öbür tarafa 4 tane adam gönderirim, 8 tane füze attırırım” ifadelerinin uygulamaya geçilmesi ve Türkiye’nin Suriye ile savaşa sokulması için girişimlerde bulunulduğunu ortaya çıkardı.

Dönemin Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’nın 2016’nın Şubat ayında Hatay’da bulunan askerleri ziyaretinde sınırdaki ormanlık alan içerisinden keskin nişancıların Suriye rejim askerlerini vurması emrini verdiği mahkeme kayıtlarına geçti.

AKSAKALLI: KESKİN NİŞANCILARINIZ KARŞI TARAFTAN REJİM ASKERİ VURSUN


15 Temmuz sanığı astsubay Derviş Taş’ın mahkemede verdiği ifadede Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görev yaparken verilen emri sorgulamanın mümkün olmadığı anlatmak için darbeden 8,5 ay önce Zekai Aksakallı’nın verdiği emri örnek gösterdi. Taş, ‘‘ Özel Kuvvetlerde emri sorgulama gibi bir şeyimiz yok. Bugüne kadar isterseniz size nasıl emirler aldığımı daha önceden örnekler verebilirim. Biz bu olaydan 8,5 ay önce İskenderun’da görevdeydik. İsterseniz bir örnek vereyim sorunuza cevap olsun.’’ demesi üzerine AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Süleyman Ayhan, ‘‘Boş ver İskenderun’u’’ dedi. Ancak Mahkeme Başkanı Oğuz Dik’in ‘‘Ver hadi içinde kalmasın.’’ demesi üzerine sanık Derviş Taş şunları söyledi:

‘‘İskenderun’da görevdeydik. Yayla Dağı’nda tabur ikiye bölündü. Yayla Dağı’nda sınırda tam sınırda göreve gittik. Türkmenlerle ilgili bir görevdi oradaki Türkmenlerle. O dönem biz oradayken 2016 şubat ayları, şubat veya mart ayı Tümgeneral Zekai Aksakallı oraya geldi. Oradaki taburu ziyarete geldiğinde verdiği emir şuydu; keskin nişancılarınız karşı taraftan rejim askeri vursun. Rejim askeri vursun bu savaş sebebidir, biz bu emri hiç sorgulamadık. Yani bu emre göre hiçbir şey değil.’’
ERDOĞAN’IN AVUKATLARI MAHKEMEDE PANİKLEDİ

15 Temmuz sanığı astsubay Derviş Taş’ın darbe gecesi kendisine verilen emirleri sorgulamasının mümkün olmadığını anlatmak için verdiği örnek üzerine AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Süleyman Ayhan’ın panikle Aksakallı’nın IŞİD militanlarını kastettiğini söyleyerek müdahale etmesi dikkat çekti.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ