AKP’nin NATO’ya sunduğu Suriye Raporu: Esad’ın önünü biz açtık

NATO toplantısında AKP’li Berat Çonkar’ın sunduğu rapor: “Bu yeni strateji doğrultusunda Ankara, Halep’teki muhalefet gruplarına olan desteğini çekme kararı aldı ve bu da Esad rejiminin tekrar kontrolü sağlamasının önünü açtı”
Antalya’da dün düzenlenen NATO Parlamenter Asamblesi’nin özel oturumunda AKP Milletvekili Berat Çonkar tarafından sunulan Suriye raporunda, Ankara’nın Beşar Esad politikasının terse döndüğü bildirildi. Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in aktardığı raporda şöyle denildi:


“Suriye’de çatışmaların başladığı 2011 yılında Ankara’nın Esad’ı reform yapmaya ve ‘kendi halkı üzerinde baskı kurmaktan vazgeçmeye’ ikna etmeye çalıştı. Bu çabalar sonuç vermeyince Ankara, Suriye muhalefetini aktif olarak desteklemeye başladı. Türkiye aynı zamanda Esad rejimini saf dışı edecek uluslararası bir koalisyon kurulması için diplomatik çabalar sarf etti. Fakat muhalefetin birleştirilmesi ve askeri müdahaleye istekli bir koalisyon kurulması mümkün olmadı.”

Suriye’den yükselen güvenlik tehditlerinin, Türkiye’yi süreç içinde yaklaşımını değiştirmeye mecbur bıraktığı tespiti yapılan raporda, “Türkiye, bu doğrultuda sahadaki gerçeklikleri kabul ederek, Rusya ve İran’la daha uzlaşmacı bir çizgi benimsedi” değerlendirmesine yer verildi.

SAVRULAN POLİTİKA VE ESAD’IN ÖNÜNÜN AÇILMASI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin, Ağustos 2016’da Fırat Kalkanı operasyonunu gerçekleştirdiği anımsatılan raporda, “Bu müdahale, Esad’ı devirmenin Ankara açısından bir öncelik olmaktan uzaklaştığını ve önceliğin DAEŞ’i hedef almaya ve PYD/YPG’yi yok etmeye doğru kaydığını gösterdi. Bu yeni strateji doğrultusunda Ankara, Halep’teki muhalefet gruplarına olan desteğini çekme kararı aldı ve bu da Esad rejiminin tekrar kontrolü sağlamasının önünü açtı” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ