“AKP iktidarı İnsan Hakları Beyannamesi’ndeki 30 maddenin 24’ünü ihlal etti ve etmeye devam ediyor”

Türkiye’ deki mevcut otoriter rejimin baskı ve insanlık dışı muamelelerinden kaçmak zorunda kalan Türk hukukçular tarafından kurulan ‘Lawyers in exile’ platformu 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne özel bir video hazırladı.


Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklara dikkat çeken platform Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 71 yıl önce kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde yer alan 30 maddenin 24’ü AKP İktidarı tarafından ihlal edildiğini ve edilmeye de devam ettiğine dikkat çekti.

Platform üyesi avukatlar ihlal edilen tüm maddeleri Türkiye’de yaşanan somut örnekleriyle birlikte tek tek saydı.
‘Lawyers in exile’ platformu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 71 yıl önce kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde yer alan 30 maddenin 24’ü ne yazık ki AKP İktidarı tarafından ihlal edildi ve edilmeye devam edilmektedir.”

‘AKP iktidarı tarafından temel hak ve özgürlükler yok edilmektedir’

“Hiçbir devletin İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde güvence altına alınan temel hak ve özgürlükleri, bireylerin elinden alma hakkı bulunmamaktadır. Ancak, AKP iktidarı tarafından temel hak ve özgürlükler yok edilmektedir.”

 

“Türkiye’de AKP iktidarı sözleşmede yer alan temel ve hak özgürlükleri muhalif gördüğü kesimlerin ve bireylerin elinden almayı, bu hakları yok edecek eylemlerde bulunmayı yasal hakkı olarak görmektedir.”

‘Haksızlığa hep birlikte dur diyelim’

Unutmamalıyız ki; insanlığa karşı suçlar sadece bu suçun doğrudan mağdurlarına karşı değil, bütün insanlığa karşı işlenmiştir. İşlenen suçları durdurmak ve suçun failleriyle mücadele etmek de tüm insanlığa düşmektedir.

Haksızlıklara hep birlikte DUR DİYELİM Lawyers in exile, Türkiye’ deki mevcut otoriter rejimin baskı ve insanlık dışı muamelelerinden kaçmak zorunda kalan Türk hukukçular tarafından kurulan bir platformdur.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ