AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti’nin Macron bildirisi, Resmi Gazete’de

AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti, ortak bir bildiri yayımlayarak, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İslam’a ilişkin ifadelerini kışkırtıcı, saygısız ve tehlikeli olduğunu ifade etti. Meclis'ten geçen tezkere Resmi Gazete'de yayımlanacak.


AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti, ortak bir bildiri yayımlayarak, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İslam’a ilişkin ifadelerini kışkırtıcı, saygısız ve tehlikeli olduğunu ifade etti. Kabul edilen bildiri Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Meclis’te AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ‘İslam karşıtı açıklamalarının’ kınandığı bildiri kabul edildi.


Kabul edilen tezkerede, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin temsilcileri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam’a, onun aziz peygamberi Hz. Muhammed’e ve Müslümanlara yönelik kışkırtıcı, saygısız ve tehlikeli söylemini şiddetle tel’in ve teşhir ediyor; Dünyanın sağduyu sahibi kanaat önderlerini, siyasetçilerini, düşünürlerini, sanatkarlarını ve toplumsal kesimlerini bu çirkin tavırlar karşısında sağduyudan ve barıştan yana tavır almaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un açıklamalarının telin edilmesine ilişkin tezkeresi Meclis Genel Kurulu’na sunulduktan sonra kabul edildi.

ERDOĞAN “ZİHİNSEL TEDAVİYE İHTİYACI VAR” DEMİŞTİ

23 Ekim’de yaptığı bir konuşmada Erdoğan, Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron için “Bu Macron denilen zatın Müslümanlarla derdi nedir? Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç özgürlüğünden anlamayan ve kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir? Öncelikle bir akli noktada kontrol” demişti.

Erdoğan bir kez daha Macron’u hedef aldığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Fransa’nın akli noktada kontrole muhtaç olan liderinin teşvikiyle bu saldırılar yapılmaya başladı. Bu saldırılar bizzat devlet başkanı seviyesinde teşvik edilen bir politika haline gelmiştir. Buradan sesleniyorum, siz faşistsiniz, siz Nazi’nin zincir halkalarısınız. 2. Dünya Savaşı öncesi Avrupa’daki Musevilere yönelik linç kampanyasının benzerine Müslümanlar maruz kalıyor.”

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANACAK

29 Ekim’de Resmi Gazete’de de yayınlanacak olan tezkere şöyle:

“Siyasi amaçlarına ulaşmak, iktidarlarını tahkim etmek ve dahil oldukları çatışmalara taraftar toplamak başta olmak üzere çeşitli bahanelerle inançlar ve toplumlar arasında yıkıcı ihtilaflara yol açabilecek söylemlere başvuran, düşmanlık doğuran eylemlere tevessül eden herkes, sadece temsil iddiasında oldukları kitleleri değil, bütün insanlığı derinden etkileyecek bir cürüm işlemektedirler.”

“Ne yazık ki son dönemde bu türden hastalıklı bir söylem Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un beyanlarında ve icraatlarında tezahür etmektedir. Mezkur zat, ifade hürriyetini desteklemek kisvesine bürüdüğü pervasız eylemleriyle, küresel sonuçları her inançtan insanı derinden ve olumsuz etkileyebilecek bir çatışmayı, yarılmayı tetiklemektedir.”

“AŞAĞILIK TERÖR EYLEMLERİNİ PLANLAYANLARIN ZİHNİYETİ”

“Son günlerde Fransa’da yaşanan ve hepimizi, tüm insanlığı derinden üzen aşağılık terör eylemlerinin ve yine gerek Avrupa gerek dünya ölçeğinde tüm din, dil ve ırk mensuplarının yakın işbirliğini zorunlu kılan terörle mücadelenin söz konusu söylem ve icraatları haklı kılmayacağı açıktır. Dünya üzerinde milyarlarca mensubu bulunan bir dinin ve o dine inananların nefret söylemlerine ve ayrımcılığa maruz bırakılmasının doğuracağı sonuçlar, maalesef aşağılık terör eylemlerini planlayan ve icra eden kirli zihinlerin ulaşmak istediği sonuçlardan farklı olmayacaktır.”

“Üzerinde ciddiyetle durulması gereken husus; demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve çoğulculuk retoriğinin ırkçılık ve İslam karşıtlığına dönüşmesine yol açan zehirli iklimin tekil örnekler olmaktan çıkıp devlet başkanları ve bir kısım siyasetçiler aracılığıyla meşruiyet ve yaygınlık kazanmasıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin temsilcileri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam’a, onun aziz peygamberi Hz. Muhammed’e ve Müslümanlara yönelik kışkırtıcı, saygısız ve tehlikeli söylemini şiddetle tel’in ve teşhir ediyor; Dünyanın sağduyu sahibi kanaat önderlerini, siyasetçilerini, düşünürlerini, sanatkarlarını ve toplumsal kesimlerini bu çirkin tavırlar karşısında sağduyudan ve barıştan yana tavır almaya davet ediyoruz.”

TÜRKİYE OLASI PAZARINI KAYBEDEBİLİR

Türkiye ile Fransa arasında dış ticaret hacmi son yıllarda Türkiye’nin lehine bir görünüm çizerken, Fransa’ya yapılan ihracat 2019 yılının tamamı dikkate alındığında beş yılın zirvesinde. Başka bir deyişle iki ülke arasındaki olası boykot savaşlarında Türkiye önemli bir pazarını kaybedebilir.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Fransa ile 2013 yılında 8,6 milyar doları bulan ithalat 2019 yılına gelindiğinde 6,7 milyar dolara kadar geriledi.

Ocak-Ağustos dönemi dikkate alındığında 2020 yılında da Fransa’dan yapılan ithalatın düşüş ivmesine devam ettiği görülüyor. Buna göre 2019 Ocak-Ağustos döneminde 4,3 milyar dolar olan Fransız ithalatı, 2020’nin aynı döneminde 3,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ