Akar: ‘S-400 Ankara ve İstanbul’un savunması için’

Çeşitli temaslar için ABD'de bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400'lerin görevinin Ankara ve İstanbul'un savunması olacağını söyledi.Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar DEİK Türkiye-ABD İş Konseyi ile Amerikan-Türk Konseyi tarafından bu yıl 37’ncisi düzenlenen TAİK-ATC Ortak Yıllık Konferansı’na katılmak üzere geldiği Washington’da gazetecilerin gündeme ilişkin soruları yanıtladı.


ABD’yle yaşanan gerilimli süreçte kurulan temasların önemine değinen Akar, “Türk-Amerikan ilişkileri herhangi bir şekilde gözardı edilebilecek bir ilişki değildir. Umudumuz, dileğimiz bu temaslarla sorunların çözümü mümkün olacak” dedi.

‘NATO SİSTEMLERİNE ENTEGRE EDİLMEYECEK’

Türkiye’nin bugün ‘ciddi bir hava ve füze tehdidi’yle karşı karşıya olduğunu söyleyen Akar, sonuçta Rusya ile sözleşme imzalandığını anımsattı. S-400’lerin F-35 konusuyla bağlantılandırılmasının doğru olmadığını anlatan Akar, “S-400 Suriye’de konuşlu ve İsrail’in de yok yakın mesafede konuşlu F-35’leri var. Baltık ülkelerinde buna benzer bazı durumlar var. Biz diyoruz ki gelin oturalım, teknik bakımından yapılması gereken neyse yapalım, biz bunları NATO sistemlerine entegre etmeyeceğiz. Ayrıca bizim milli olup da NATO için çalışan unsurlarımıza da entegre etmeyeceğiz” diye konuştu.

‘F-35’LER MALATYA’DAKİ ÜSTE YER ALACAK’

S-400’lerin Türkiye’de konuşlandırılacakları noktalar konusunda “Muhtemelen Ankara ve İstanbul’un savunması olacak S-400’ün görevi” diyen Akar, F-35’lerin ise Malatya’daki üste yer alacaklarını söyledi. Akar, bunların dışında bir sanayi bölgesinin de seçilebileceğini ifade etti.

Akar, Patriot konusunda “ABD’nin sunduğu ikinci teklifte geri dönüş için bir tarih var mı?” sorusu üzerine, “Hayır, normal alışveriş nasıl olursa, ona göre Türkiye, bizim kriterlerimiz bunlar diyor, onlar da teklifimiz şunlar diyor. Onun çalışması yapılıyor” yanıtını verdi.

Akar, Türkiye’nin S-400 ve F-35’lerin etkileşim içinde olmayacağı yönündeki teklifinin ABD’nin masasında olduğunu söyledi.

S-400’LERİN TESLİM TARİHİ

Akar, S-400’lerin Türkiye’ye teslim süreciyle ilgili tarih konusunda da, “Son görüşme sırasında Rusya tarafından haziran telaffuz edildi. Kesin demeyelim ama telaffuz edildi” dedi. Akar, soru üzerine teknoloji transferinin ikinci sistemle birlikte başlayabileceğini söyledi.

Bakan Akar, S-400’lerin satın alınması ancak kullanılmaması formülüyle ilgili tartışmalar konusunda “Bunların hepsi seçenek, bakalım süreç ne getirecek bize, hep beraber yaşayacağız ve göreceğiz” diye konuştu.

‘YPG’NİN ELİNDEKİ SİLAHLARIN MENZİLİNE GÖRE’

Suriye’de oluşturulması öngörülen ‘güvenli bölge’yle ilgili soruları da yanıtlayan Akar, koridorun derinliği ile ilgili 30 kilometrelik talebinin, Türkiye’ye yönelik maket uçaklarla gerçekleştirilen saldırılardan kaynaklandığını söyledi. ‘Güvenli bölge’de kademeli geçişlerle Türkiye’nin kontrolünde olacak bölgenin sınırlı tutulması formülünü de değerlendiren “YPG’nin elindeki silahların menzili 10 kilometre olsaydı biz 10 kilometre diyecektik” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ