Aile hekimlerine de KHK zulmü: Sözleşmeleri iptal edildi

15 Temmuz sonrası çıkarılan KHK’lar, şimdi de aile hekimlerinin hayatını karartıyor. Memur olmadıkları halde güvenlik soruşturması geçiren bazı aile hekimlerinin sözleşmeleri iptal edildi.
OHAL döneminde mahkeme kararı olmaksızın uygulanan KHK’lerle ilgili mağduriyetlere yenileri ekleniyor. Çok sayıda aile hekimi güvenlik soruşturmasına tabi tutuldu. Emniyet’in talebi üzerine güvenlik soruşturmasına uğrayan beş aile hekiminin sözleşmesi feshedildi.


AİLE HEKİMLERİNE DE GÜVENLİK SORUŞTURMASI

Duvar’ın haberine göre 2016 yılında çıkan 676 sayılı KHK’nın yedinci maddesinde yer alan “657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendine aşağıdaki alt bent eklenmiştir. ‘8. Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak.’” düzenlemesi aile hekimleri için de uygulanmaya başlandı.

AİLE HEKİMİ MEMUR DEĞİL, YAPILAN YASA DIŞI

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Recep Koç, “Aile hekimleri memur değil, dolayısıyla güvenlik soruşturması yapılması yasal değil. Emniyetten gelen ‘olumsuz’ durum nedir bilmiyoruz. Arkadaşlarımıza açılmış bir soruşturma, dava da yok. Ama İl Sağlık Müdürlüğü ile Valilik sözleşmelerini iptal etti” diye konuştu.

HASTALAR DA MAĞDUR OLACAK

İstanbul’da her aile hekimine kayıtlı yaklaşık 4 bin kişi var. Bu durumda sözleşmesi iptal edilen hekimlere kayıtlı olanların başka hekimlere kaydırılması gerekecek. Bu durum yeni bir hekim atanana kadar sürse dahi insanların doktora ulaşamamasına da yol açacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ