Ahmet Şık'a Cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma

Ahmet Şık: "Söylediklerim siyasal eleştiridir"
Cumhuriyet gazetesi tutuklu muhabiri Ahmet Şık hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla yeni bir soruşturma başlatıldı. Dün savcılıkta ifade veren Şık, “Suçlama konusu konuşmamdaki söylediklerim siyasal eleştiridir. Her biri bir hakikate işaret etmektedir” dedi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, 'F....' propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklanan Ahmet Şık hakkında, 31 Ekim 2016’da gazetemize yapılan operasyon sırasında bir gazetecinin sorularına karşılık olarak verdiği siyasal eleştiri içerikli cevaplar nedeniyle soruşturma başlatıldı. Şık, “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla dün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Umut Tepe’ye ifade verdi.

24 Temmuz tarihli duruşma gününe sayılı günler kala Şık hakkında yeni bir soruşturma daha başlatıldı. Savcı Umut Tepe, Şık’ın 31 Ekim’deki Cumhuriyet operasyonu sırasında gazeteci Ece Zereycan’ın sorularına verdiği yanıtları soruşturma konusu yaptı.


Gerçek suçluları bulun

Şık, savcı Umut Tepe’ye suçlamayla ilgili verdiği ifadesinde, söz konusu konuşmayı Erdoğan’a hakaret kastıyla yapmadığını belirterek, şunları söyledi: “Suçlama konusu edilen konuşmamdaki söylediklerim siyasal eleştiridir. Her biri nesnel temelleri olan bir hakikate işaret etmektedir."

Şık’a yargı tacizi

Şık hakkında tutuklandıktan sonra iki yıl önce yazdığı iki haberine daha soruşturma başlatılmıştı. Bunlardan biri savcı Umut Tepe’nin daha önce takipsizlik verdiği savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınmasına ilişkin haberdi. Şık hakkında başlatılan diğer soruşturmanın konusu ise IŞİD’in Mart 2014’teki Niğde saldırısına ilişkin dava dosyasındaki silah ve cephane alım satımı ile ilgili telefon konuşmalarını konu alan 14 Şubat 2015 tarihli “Cihatçılar silah pazarlığında” başlıklı haberdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ