Adana Barosu Başkanı Küçük: Burada polis devleti görüntüsü var

Baro başkanları, “çoklu baro” tasarısına karşı Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde bulunan Kuğulu Park’ta geceyi geçirdi. Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, “Çok büyük bir hukuksuzlukla, Anayasa ihlaliyle hak ve özgürlükler ihlaliyle karşı karşıyayız" dedi.


Baro başkanları, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen “çoklu baro” tasarısına karşı Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde bulunan Kuğulu Park’ta eylemlerini sürdürüyor.

Tasarıyı protesto etmek isteyen avukatların parka girişine izin verilmiyor. Baro başkanları, polis bariyerleri, polis otobüsleri ve kalkanlarla kuşatmaya alınmış durumda ve gazeteciler dahil kimse yaklaştırılmıyor.


“İSMİ KONULMAMIŞ FİİLİ GÖZALTI VAR”

MA’ya konuşan Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, “Çok büyük bir hukuksuzlukla, Anayasa ihlaliyle hak ve özgürlükler ihlaliyle karşı karşıyayız. Bu tablo demokrasinin askıya alındığı vahim bir görüntü. Çağdaş, demokratik ülkelerde asla kabul görmeyen bir görüntü. Çağdaş ülkelerde bunu görünce tabi ki şaşırıyorsunuz. Şiddete, kaosa ve toplumsal zarara dönüşmeyen protesto hakkı ihlal ediliyor. Çok vahim bir tablo” dedi.

Küçük, parkın etrafında yasayı protesto eden avukatlar ve yurttaşlarla bir araya gelmelerinin engellenmesine dair , “Şu an parkın etrafı abluka altında. İsmi konulmamış fakat fiili bir gözaltı süreci yaşıyoruz. Daha evvelki yürüyüşümüzde ve Meclis önündeki bekleyişimizde de yaşamıştık. Türkiye bu tabloyu ve görüntüleri hak etmiyor. Meslektaşlarımız tüm engellemelere rağmen bizlerle birlikte olma iradesini gösterdiler. Onlar oradan sloganlarla bizlerle birlikte olduklarını gösteriyorlar. Katkı sunan bizimle gönül bağıyla da dayanışma gösteren tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Küçük, çevredeki yurttaşlardan da destek aldıklarını belirtti “Sadece avukatlar değil vatandaşlarımız da bizimle olduğunu gösterdiler” dedi.

“DESTEK GELDİKÇE ABLUKAYI ARTTIRDILAR”

Küçük, kendilerine desteğin artmasıyla birlikte polis ablukasının da arttığını söyledi. Küçük devamla, “Bizleri görmesin diye otobüslerle ayrı bir bariyer yapıldı. Çağdaş, demokratik bir ülkeye yakışmayan, tam anlamıyla bir ‘polis devleti’ görüntüsü var. Baro başkanların görünmez kılınmasına dönük inanılmaz bir çaba var. Ancak sosyal medya ve basın bunu yansıtıyor. Bizlerde aynı kararlılığımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Küçük, parkın dışında olduğu gibi parkın içinde de baro başkanları ile polis arasında gerilimlerin tırmandığını söyledi. Sadece fiziki değil psikolojik şiddet altında olduklarını dile getiren Küçük, “Avukatları içeri almak istediğimiz sırada arbedeler oldu. Baro başkanlarımız basit sıyrıklarla yaralandı. Önemli bir durum değil ama sonuç olarak baro başkanları ve avukatlara reva görülen bu görüntü demokrasi tarihimizin karanlık sayfalarında yer alacak, yıllarca unutulmayacak” diye konuştu.

Küçük, Meclis’e çağrılıp çağrılmadıklarına dair de, “Baro başkanlarının istemeleri halinde Meclis’e girebileceklerine dair açıklamalar geldi. Biz de baro başkanları olarak AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ile görüştük. Şayet tasarı ile ilgili bir görüşme olup, düşüncelerimizi aktarma durumu olursa görüşebileceğimizi ifade ettik. Fakat gidip, sadece izleme ve seyretme olacaksa, bunun bir anlam ifade etmediğini söyledik. Biz orada tehlikeyi anlatmak istiyorduk. Sadece izleme ve orada bulunmanın anlamı yoktu. Meslektaşlarımızı da sürece katacak tepkimizi ortaya koyacak bir tepki ile Kuğulu Park’ta olmaya karar verdik” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ