Açlık grevinde durum kötüye gidiyor

Çok sayıda cezaevine yayılan açlık grevinde kritik sınıra yaklaşıldı.
İzmir Aliağa Şakran Cezaevi, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi, Sincan Kapalı Kadın Cezaevi ve Van Cezaevi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevinde bulunan tutukluların sağlık durumları risk sınırına dayandı. 

15 Şubat’ta Şakran ile başlayan açlık grevleri diğer cezaevlerine yayılırken, Şakran’da süresiz dönüşümsüz açlık grevi 39’uncu gününe girdi.

KİLO KAYIPLARI YAŞANIYOR


Ankara’da bulunan Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde de Sosin Şengül, Jiyan Ateş, Nilüfer Şahin, Fatma Gökhan, Leyla Uyanık, Şivekar Ataş ve Rihan Kavak adlı 7 kadın tutuklu 23 Şubat’a açlık grevine girdi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nin hazırladığı raporda “Başladıkları süreden itibaren ailelerin İHD’ye can güvenliklerinden endişe ettiklerine dair başvuruları üzerine Komisyonumuz da çalışan avukatlar tarafından periyodik olarak ziyaret edilmişlerdir” ifadeleri yer aldı. 

19 Mart’tan itibaren başlayan açlık grevindeki tutukluların durumuna dikkat çekilen raporda, “Sosin Şengül’ün tansiyonunun bazen yükseldiği, bazen düştüğü ve 4 kilo kaybettiği; Jiyan Ateş ‘in tansiyonunun sürekli düşük olduğu ve 4 kilo kaybettiği; Nilüfer Şahin’in tansiyonunun 7-8 olduğu ve 5 kilo kaybettiği; Fatma Gökhan’ın tansiyonunun 7-8 olduğu ve 3.5 kilo kaybettiği; Leyla Uyanık’ın tansiyonunun sürekli düştüğü ve 3 kilo kaybettiği; Şivekar Ataş’ın tansiyonunun sürekli düştüğü ve 4 kilo kaybettiği; Rihan Kavak’ın tansiyonunun sürekli düştüğü ve 4 kilo kaybetti” diye belirtildi. 

ŞAKRAN’DA 32 TUTUKLU SÜRESİZ- DÖNÜŞÜMSÜZ AÇLIK GREVİNDE

Şakran’da T3 Kapalı Bölümünde; Zana Yaktın, İhsan Bakaç, Özgür güçlü, Aslan İlhan iken, T2 de ise Eren Tekin, Sinan Ekmekçi, Mustafa Akar, Cengiz Doğan, Necdet Kaya, Erhan Aryüz, Murat Duman, Kasım Özdemir adlı tutukluların açlık grevleri devam ediyor. 

Daha sonra T4’ten greve katılan tutukluların isimleri ise söyle: Nayif Yargın, Veysi Kaya, Yusuf Özdemir, Mıhamed Bru, Abdullah Aksu, Şivan Bilik, Roni yavuz, Ahmed Azad Hacihamır.

25 Şubat’ta açlık grevine dahil olan kadın tutukluların isimleri ise; Cihan Asi, Derya Moray, Meryem Söylemez, Hürriyet Doğan ve Mahsume Şedal. 

22 Mart’ta T4’ten açlık grevine dahil olan 7 tutukludan isimlerine ulaşılan 5 tutuklu ise şöyle; Hasan Kasım, Enver Ahmet, Serkan Şahin, Mehmen Emin Dağ ve Devran Makas.

EDİRNE 30’UNCU, VAN’DA 16’INCI GÜNDE 

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde de açlık grevine giren tutuklular 30’uncu gününe girdi. Greve katılan tutukluların isimleri şöyle: Sami Geylani, Ali Kurt, Mazlum Bataray, Zerdeşt Oduncu, Ramazan Kizildağ, Enver Baysal, Bülent Öztürk, İsmail Derviş, Hüseyin Bilecan,İbrahim Nilufer, Erdal Emeç, Î. Wezîr Abbasoviç, Şeyh Davut Başqan, Mehmet Zahit Şahin, Yahya Özman ve Necat Öztekin. 

Van’da da başlayan süresiz- dönüşümsüz açlık grevi 16’ıncı gününe girdi.
İlk günden bu yana açlık grevine giren tutukluların kilo kaybı yaşadığı belirtilerek, durumlarının her geçen gün kötüye gittiği ifade edildi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ