Abdullah Gül’den Erdoğan’a açık çağrı: Türkiye’yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline getirmeyin

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, internet sitesinden yaptığı açıklamada Erdoğan’a açık çağrıda bulundu. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gül, “Türkiye’yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir” dedi.


Gül, “Türkiye’nin 1950’de çok partili sisteme geçmesinden bu yana neredeyse 70 yıldır seçimler hiç bir zaman tartışma konusu olmadı. Ancak üzülerek görüyoruz ki son zamanlarda seçimlerin yapılması ve sonuçlarıyla ilgili tartışmalar yaşanıyor. Bu kaçınılmaz olarak hem içeride hem dışarıda Türkiye’nin itibarını zedeliyor. Son yerel seçimlerde bu tartışmaların çok daha yoğunlaşmış olmasını görmek üzüntü verici” ifadelerini kullandı.

KHK’LILARIN MAZBATALARININ VERİLMEMESİNİ ELEŞTİRDİ


Bu seçimlerde iki konunun öne çıktığını söyleyen Gül, “İlki, seçilen bazı adayların tüm aday olma süreçlerinde hukuki gerekleri karşılayıp adaylıkları kabul edildikten ve seçildikten sonra düşürülmeleri, sayıları çok az da olsa, oldukça tartışılacak bir durum. İkincisi, İstanbul’da seçim sonuçlarının açıklanmaya başladıktan sonra o gece yaşananlar ve seçim sonuçlarının kesinleştirilmesinin bu kadar uzatılıp geciktirilmesi. İşin hukuki ve teknik kısmından ziyade politik söylemlere girilmesi” dedi.

İTİRAZLAR İNCELENİP HIZLA BİTİRİLMELİ

Gül şunları dile getirdi: “Bütün bunlar Türkiye’nin itibarına zarar verecek şeyler. Hukuki gerekçeler hızla tamamlandıktan sonra seçimin sonuçlarını açıklamak ve tartışmaları noktalamak gerekirdi. Aslen hukuki ve teknik bir mesele olan ve bu konuda yeterli bir geleneği olan seçim sonuçlarına itiraz ve bu itirazların incelenip sonuçlandırılması hızla bitirilmeli.”

ÜLKEYİ YÖNETENLERİN ÖNÜNDE 4.5 YIL VAR

Bu meselenin uzamasının Türkiye’ye zarar vereceğini, demokrasiye gölge düşüreceğini ifade eden Gül, “Türkiye’yi yönetenlerin önünde hem seçimsiz bir 4.5 yılları var hem de üzerinde çalışılması gereken ciddi meseleler var ve bu tip tartışmalardan uzak durup memleketin geleceğine konsantre olmaları çok önemli diye düşünüyorum. Türkiye’yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir.” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ