'ABD'den Ensar bağlantılı 39 belge Kılıçdaroğlu'ya ulaştırıldı'

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, ABD Hazine Bakanlığı Vergi Dairesi'nden alınan Ensar Vakfı bağlantılı 39 sayfa belgenin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ya gece ulaştırıldığını yazdı.


"Belgeler incelendi ve yapılacak açıklamalar için bir uzman görevlendirildi" diyen Öztürk, CHP'nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan'ın, TÜRKEN'e tek kalemde yapılan 22 milyon 700 bin dolarlık (Yaklaşık 152 milyon lira) bağışın kaynağını araştırdığını kaydediyor.

Öztürk'ün aktardığına göre, New York merkezli TÜRKEN Vakfı'na yapılan bağışları daha önce de açıklayan Yurter Özcan, 31 Mart 2020 tarihinde ABD Hazine Bakanlığı Vergi Dairesi'nden 2018 Temmuz-2019 Haziran arasındaki finansal raporlara ulaşmış.


Raporlara göre, 2018 yılı altında gözüken hibe ve bağışın toplamı 22 milyon 800 bin dolar. Bağışın 22 milyon 700 bin doları ise aynı kişi ya da kurum tarafından gönderilmiş. 

Öztürk, Başkentgaz'ın vergiden düşmek için Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na, oradan da Ensar'ın ABD'deki TÜRKEN'e yaptığı belirtilen 8 milyon dolarlık bağışın belgelerde görünmemesi üzerinden bu bilgilerin ortaya çıkarıldığını kaydediyor.

Ensar Vakfı, 8 milyon dolar bağışı “F...'yle mücadele amacıyla ABD'de yurt yapılması için TÜRKEN Vakfı'na bağışlandığı” açıklamıştı.  TÜRKEN'e, 2014-2017 yılları arasında toplam 54 milyon 250 bin dolar (yaklaşık 330 milyon TL) bağış yapıldığını yine CHP'nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan açıklamıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ