ABD’de tutuklu bulunan Hakan Atilla tahliye oluyor

Reza Zarrab davasında yargılandıktan sonra 32 ay hapis cezasına çarptırılan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın tahliye olacağı öğrenildi.


VOA Türkçe’nin Atilla’nın avukatlarından elde ettiği bilgiye göre tahliye işlemi 19 Temmuz’da gerçekleşecek.

Avukatlar, Hakan Atilla’nın tahliye olduktan bir süre sonra göçmenlik ofisi yetkilileri tarafından sorgulanacağını belirtti. Avukatlar “rutin” dediği bu işlemin ardından Atilla’nın Türkiye’ye döneceğini söyledi.


Atilla’nın avukatları temyiz sürecinin halen devam ettiğini belirterek “Şu anda üst mahkemeden bize gün verilmesini bekliyoruz. Sözlü bir duruşma yapılacak. Daha sonrasındaysa üst mahkemeden yazılı bir karar bekliyoruz. Tahliye günü 19 Temmuz ama yine de bir bürokratik süreç var. Amerikan göç idaresinin bir sınır dışı işlemi söz konusu” dedi.

Avukatlar tam serbestliğin Atilla’nın Türkiye’ye döndüğünde gerçekleşeceğini ifade ederek şunları söyledi:

“Bu sınır dışı işlemleri bizlerin hukuki olarak fazla müdahale edebileceği bir süreç değil. Rutin bürokratik işlemler. Onlar kendi bürokratik sistemleri içinde Hakan Beyi Türkiye’ye geri gönderecekler.”

New York Güney Bölgesi’nde 105 yıl hapis istemiyle yargılanan Atilla, Rıza Sarraf’ın tanık olarak dinlenildiği dava sürecinde jüri üyeleri tarafından suçlu bulunmuştu. Davanın hâkimi Richard Berman, jüri kararı sonrasında gerçekleşen karar duruşmasında Atilla’ya 32 ay hapis cezası vermişti. Atilla’nın avukatları, Berman’ın verdiği kararı üst mahkemeye başvurup temyiz etmişti.

Atilla'ya yöneltilen altı suçlama şunlardı:

"ABD Hazine Bakanlığı'nı dolandırmak için örgüt kurmak.

Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'nı (IEEPA) delmek için kumpas kurmak.

Bankacılık sisteminde sahtekârlık yapmak.

Bankacılık sisteminde sahtekârlık yapmak için kumpas kurmak.

Kara para aklamak için kumpas kurmak.

Kara para aklamak."

Hakan Atilla, 2017 yılında ABD’de tutuklanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ