ABD, Uygurlara yapılan zulümle ilişkili 28 Çinli şirket ve kuruluşu kara listeye aldı

ABD, Uygur Türklerine yapılan ‘kötü muamelede’ rol aldıkları gerekçesiyle aralarında devlet kurumlarının da bulunduğu 28 işletmeyi kara listeye aldı. Bu şirket ve kuruluşların ABD ile ticaretlerine sınırlama getirildi.
ABD Ticaret Bakanlığı, bu kuruluşların insan hakları ihlalleri ve kötü muameleye dahil olduğu, Çin’in baskı politikasına, toplu keyfi tutuklamalara ve Uygurlara, Kazaklara ve diğer Müslüman azınlık gruplarına yönelik yüksek teknoloji gözetleme işlemlerinde rol aldığını belirtti.


Kararla birlikte listedeki kuruluş ve şirketlerin, ABD’li şirketlerden satın alacakları mallar Washington’ın iznine tabi olacak.

20 KAMU KURUMU VE GÖZETLEME ŞİRKETLERİ

Kara listeye alınan işletmeler arasında Sincan eyaletinin “Kamu Güvenliği Ofisi” de dahil 20 devlet kurumu bulunuyor. Ayrıca gözetleme teçhizatları üzerine çalışan teknoloji şirketleri de bulunuyor.

Hikvision, Dahua Technology and Megvii Teknoloji şirketleri de listeye alınan 8 ticari kuruluş arasında. Bunlar, özellikle yüz tanıma teknolojilerinde özelleşen şirketler.

Hikvision, dünyanın en büyük gözetleme teçhizatları üreticileri arasında yer alıyor.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİ

Çin yönetimi, yaklaşık 1 milyon Uygur Türkünü “mesleki eğitim merkezleri” adını verdiği toplama kamplarında zorla tutuyor. Bu kamplarda yaşanan insan hakları ihlalleri neredeyse dünyadaki bütün uluslararası sivil toplum kuruluşları, insan hakları dernekleri ve uluslararası kuruluşların raporlarında ayrıntılı olarak anlatılıyor.

Ayrıca dünya medyasında da bu insan hakları ihlalleri sık sık gündeme geliyor. Kamplarda Müslüman Uygurların domuz eti yemeye zorlandığı ve oruç tutmalarının engellendiği belirtiliyor. Ayrıca Doğu Türkistan’da Uygurların evlerine zorla devlet görevlilerinin yerleştirildiği, çocukların ailelerinden koparıldığı ve Müslüman toplumun büyük baskı altında tutulduğu çokça dile getiriliyor.

Çin ise bu kampları mesleki eğitim kampları olarak adlandırıyor; bu kamplarda ve Doğu Türkistan’daki politikalarını radikalizm ve terörizmle mücadele olarak göstermeye çalışıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ