ABD NATO Büyükelçisi: Türkiye S-400 için çok şeyi feda etti

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, Türkiye'nin bir Rus füze savunma sistemine sahip olabilmek için çok şeyi feda ettiğini, F-35 programından çıkarıldığını ifade etti.


Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, Türkiye’nin bir Rus füze savunma sistemine sahip olabilmek için çok şeyi feda ettiğini belirterek,  F-35 programından çıkartıldığını, karşılaşabileceği sonuçların bununla sınırlı kalmayacağını ifade etti.

Hutchison, NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde düzenlediği video-konferansında, kendisine yöneltilen soruları cevapladı.


Hutchison DW Türkçe’nin, S-400’leri denediği yönündeki basında yer alan haberlerin hatırlatılması üzerine, “Bu gelişmeler hiç iyi değil” şeklinde cevap verdi. Hutchison, ABD ve hatta tüm NATO’nun, Türkiye’nin S-400’leri satın alacağını duyurduğu 2017’den itibaren bunu önlemek için “çok yoğun çaba harcadığını” anlattı.

Büyükelçi Hutchison, “Biz, tüm NATO ittifakımızla birlikte Türkiye’yi, hasım olarak kabul ettiğimiz Rusya’dan füze savunma sistemi almaktan vazgeçirmek için elimizden gelen her şeyi yaptık. Rusya’dan füze savunma sistemi almak ve bunu NATO ittifakımızın içine sokmak… Bu bir kırmızı çizgi. Bunda şüphe yok” diye konuştu.

DW Türkçe’de yer alan habere göre S-400’ler nedeniyle Türkiye’nin F-35 programından çıkartıldığını hatırlatan  Hutchison, Ankara’nın karşı karşıya kalabileceği sonuçların bununla sınırlı kalmayabileceğine ifade etti. Hutchison, Türkiye’nin bir Rus füze savunma sistemine sahip olabilmek için çok şeyi feda ettiğini belirterek, “Biz, onları ittifakımıza bağlı kalmaları konusunda ikna edemediğimiz için çok mutsuzuz. Egemenlik meselelerini Rus füze savunma sistemine el uzatmadan çözümlemeye çalışmaya ikna edemediğimiz için çok mutsuzuz” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ