ABD Kongresi’nden Türkiye’ye tehditler: En ağır yaptırımlar ve NATO’dan çıkarma

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye’de Türkiye’nin operasyonuna yeşil ışık yakan kararına ABD Kongresi’ndeki her 2 partiden, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar’dan sert tepki geldi.


ABD’de son zamanlarda Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti arasındaki siyasi kutuplaşma ABD Başkanı Donald Trump’a karşı başlatılan azil süreci ile zirveye çıktı. Ancak Kongre ilginç şekilde Suriye konusunda ortak tavır takındı ve Başkan Donald Trump’ın Amerikan askerlerini Suriye’nin kuzeydoğusundan kısmen çekme kararına hem Demokrat hem de Trump’ın partisi Cumhuriyetçilerden sert tepki geldi.

EN SERT TEPKİ GRAHAM’DAN GELDİ


Trump’ın kararına ve Türkiye’nin Suriye’ye olası operasyonuna en sert tepki ilginç bir isimden geldi: Senatör Lindsey Graham.

Trump’la aynı partiden olan Senatör Lindsey Graham, ABD Senatosu’nda çoğu zaman Trump’ın sözcüsü gibi davranıyor ve başkana oldukça yakın bir isim olarak biliniyor. Senatör Graham, aynı zamanda AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da çok yakın bir isim olarak biliniyor.

Sık sık Türkiye’yi ziyaret ederek AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Lindsey Graham, Fazıl Say konserini de Erdoğan’la birlikte izlemişti. ABD’li Senatör Graham, Erdoğan’la son görüşmesini Eylül ayı sonunda BM Genel Kurul çalışmaları sırasında New York’ta gerçekleştirmişlerdi.

AĞIR YAPTIRIMLAR VE NATO’DAN ÇIKARMA

Cumhuriyetçi Senatör Linsey Graham ABD’nin bu kararla ortaklarına “güvenilmez bir müttefik” olduğu mesajını verdiğini savundu.

Senatör Graham sosyal medyadan paylaştığı mesajlarda ve Fox News’da katıldığı yayında “Türkiye’nin Suriye’yi işgal etmesi halinde iki partinin desteklediği yaptırımları sunacağız ve Kürt güçlere saldırmaları halinde NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısında bulunacağız” ifadelerini kullandı.

İKİ PARTİ ARASINDA KONSENSÜS

ABD’de Cumhuriyetçilerin kontrolünde bulunan Senato’nun Çoğunluk Lideri Mitch McConnel de yazılı bir açıklama yayınlayarak Amerika’nın Suriye’de ve bölgedeki güvenlik çıkarlarının uzun vadede korunabilmesi adına Suriye’de askeri varlığının devam etmesi gerektiğini belirtti. Senato’da bu konuda her 2 partinin desteğiyle ortaya çıkan konsensüse dikkat çekti.

McConnell, Amerika’nın Suriye’den askerlerini çekmesinin sadece Rusya, İran ve Esad rejiminin avantajına olacağın savundu ve Başkan Trump’a “IŞİD’i yenmek ve NATO müttefikimiz Türkiye ile Suriye rejimine muhalif yerel ortaklarımız arasında önemli bir uzlaşmazlığı önlemek adına, Başkan’ı bölgedeki uluslararası koalisyondaki ABD liderliğini koruma” çağrısında bulundu.

ÇOK CİDDİ BİR TEHDİT

ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin Demokrat başkanı Nancy Pelosi, Başkan Trump’a Suriye’den asker çekme kararından vazgeçmesi çağrısında bulunarak, “Bu karar bölgesel güvenlik ve istikrara yönelik çok ciddi bir tehdit oluşturuyor. İran ve Rusya’nın yanı sıra müttefiklerimize de Amerika’nın artık güvenilir bir ortak olmadığı yönünde tehlikeli bir mesaj iletmiş oluyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ