ABD basını: Trump yönetimi, Türkiye’ye uygulanacak yaptırım paketini kararlaştırdı

ABD Başkanı Donald Trump’ın ekibinin Rus S-400 füzelerini teslim almaya başlayan Türkiye’ye hangi yaptırım paketinin uygulanacağını kararlaştırdığı ve bunun önümüzdeki günlerde açıklanacağı iddia edildi.


Yaptırımların yürürlüğe girmesi için Başkan Trump’ın da onay vermesi gerekiyor.

VOA Türkçe’nin aktardığına göre, Bloomerg’e konuşan ABD’li kaynaklar, Trump yönetiminin 2017 yılında ABD Kongresi tarafından kabul edilen CAATSA (Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) uyarınca farklı derecelerde etkisi olacak şekilde tasarlanmış 3 yaptırım paketinden birinin seçildiğini belirtti. Söz konusu kaynaklar hangi yaptırım paketinin seçildiği konusunda ayrıntı vermedi.


‘Açıklama için 15 Temmuz’un sonrası beklendi’

Bloomberg’e konuşan kaynaklardan biri yaptırımların bu hafta bitimine doğru açıklanmasının planlandığını söyledi. Haberde Trump yönetiminin, Erdoğan destekçilerinin iddia ettiği gibi darbe girişiminden ABD’nin sorumlu olduğuna ilişkin spekülasyonları körüklemekten kaçınmak amacıyla yaptırımları duyurmak için Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünün geçmesini beklediği belirtildi.

Habere göre, Türkiye’ye yönelik yaptırım paketi Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı ile Ulusal Güvenlik Konseyi arasında konuyla ilgili yapılan istişareler sonrasında oluşturuldu. Yaptırım paketi Başkan Trump ve üst düzey danışmanlarının onayını bekliyor.

S-400 hava savunma sisteminin teslimatının başladığının onaylanmasının ardından CAATSA uyarınca Başkan Trump sertlik derecesi farklı 12 yaptırım kaleminden en az beşini seçmek zorunda.

Cuma günü Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la telefon görüşmesi yapan ABD Savunma Bakan Vekili Mark Esper aynı gün yaptığı açıklamada Washington’un “Türkiye’nin hem S-400 hem de F-35’lere sahip olamayacağı” konusundaki duruşunun değişmediğini vurgulamıştı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise ABD’den bir heyetin temaslarda bulunmak üzere bu hafta Türkiye’ye geleceği belirtilmişti.

Erdoğan: Hedefimiz Rusya ile ortak üretim

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün yeni binasının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Rusya ile önümüzdeki dönemde yüksek teknolojili silah sistemlerinin ortak üretimine başlamayı umduğunu söyledi.

Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “S-400’lerimizi almaya başladık. ‘Alamazlar’ dediler, aldık. ‘Onları hiçbir yere yerleştiremez’ dediler. ‘Almanız doğru değil’ dediler. Bugün itibariyle sekizinci uçak geldi. Nisan 2020’de son noktayı koyuyoruz. Hava savunma sistemleri açısından dünyadaki sayılı ülkelerden biri haline geliyoruz. Hedefimiz Rusya ile ortak üretim.”

Milli Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada Ankara yakınlarında bulunan ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından adı Mürted Hava Üssü olarak değiştirilen üsse iki tane daha Rus kargo uçağının indiği belirtilmişti. Son 2 Rus uçağı S-400 teslimatının başladığı cuma gününden bu yana üsse inen sekiz ve dokuzuncu uçak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ