AB seyahat listesini güncelledi: Türkiye hâlâ yasaklı

Koronavirüs salgını sebebiyle mart ayında sınırlarını kapatan Avrupa Birliği ülkeleri, seyahat kısıtlamalarının kaldırıldığı ülkeler listesini daralttı. Türkiye’ye ise yasak sürüyor.
Avrupa Birliği (AB) Konseyi, üçüncü ülkelerden zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının kaldırılması tavsiye edilen listeyi güncelledi. Salgın sebebiyle mart ayında kapatılan AB dış sınırları, önceki listede olduğu gibi Avustralya, Kanada, Japonya, Gürcistan, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay’a kademeli açılacak.

KOVİD-19 DURUMU VE VAKA SAYISINA GÖRE TEKRAR GÜNCELLENEBİLECEK

Ülkelerin vatandaşlarına seyahat izni vermesi hâlinde Çin’e de kısıtlama uygulanmayacak. Önceki listede seyahat kısıtlamasının kaldırılması tavsiye edilen Cezayir’e ise AB sınırları yeniden kapatılacak. Türkiye, ABD, Rusya, Brezilya, Hindistan, Sırbistan ve Karadağ gibi ülkelere kısıtlama sürecek. Öte yandan, söz konusu liste, ülkelerdeki Kovid-19 durumuna ve vaka sayısına göre tekrar güncellenecek.


LİSTEYE SİYASİ VE OBJEKTİF KRİTER TAŞIMIYOR ELEŞTİRİSİ DE VAR

AB, mart ayında virüs yayılımını önleme için 27 üye ülkenin yanı sıra Schengen bölgesinin parçası İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’ye zorunlu olmayan seyahatlere kısıtlama getirmişti. Üye ülkeler için bağlayıcılığı bulunmayan liste, tavsiye niteliği taşıyor. Bilimsel verilere dayanarak hazırlandığı iddia edilen listenin siyasi olduğu ve objektif kriterlere dayanmadığı eleştirileri de yapılıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ