83 yaşındaki hasta mahpus Özkan’ın kızı: ‘Artık iletişim kuramıyor, sadece birbirimize baktık’

26 yıldır cezaevinde olan 83 yaşındaki hasta mahpus Mehmet Emin Özkan'ın kızı Semra Özkan, babasıyla yaptığı son görüşmeyi anlattı: "Artık iletişim kuramıyor. Sadece bir birimize baktık. Artık ne bizi tanıyor ne de bir şey hissediyor."

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 1993 yılında Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’a düzenlenen suikastle ilgisi olduğu iddiasıyla 1996 yılında tutuklanan Mehmet Emin Özkan, iki itirafçının ifadesine dayanılarak ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi. Daha sonraki yıllarda Ergenekon Davası’nda gizli tanıkların verdiği ifadelerde, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın, JİTEM tarafından öldürüldüğü itiraf edilse de Özkan 26 yıldır ağır sağlık sorunlarına ve ilerleyen yaşına rağmen cezaevinde tutuluyor.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve şuan 83 yaşında olan Özkan, tutuklu bulunduğu süre zarfında 5 kez kalp krizi geçirdi. Aynı zamanda tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, duyma-görme eksikliği ve hafıza kaybı gibi sağlık sorunları yaşıyor. Tüm hastalıklarına rağmen tahliye edilmeyen Özkan’ın sağlık durumu gittikçe ağırlaşıyor. Özkan’a aynı cezaevinde bulunan oğlu Ahmet Özkan bakıyor.


Mezopotamya Ajansı’na konuşan Semra Özkan 17 Nisan’da görüştükleri Mehmet Emin Özkan’ın sağlık durumuna ilişkin bilgi verdi.

‘ARTIK BİZİ TANIMIYOR’

Semra Özkan, babasının tekerlekli sandalye ile görüş alanına geldiğini belirterek, “Ağabeyim ile arkadaşı babamın koltuk altına girerek, oturma odasına getirdi. Babam artık hiçbir şekilde iletişim kuramıyor. Orada sadece bir birimize baktık. Artık ne bizi tanıyor ne de bir şey hissediyor. Torununu tanıyamadı. Babamın sağlık durumu hiç iyi değil” dedi.

GÜNDE 11 İLAÇ…

Özkan, babasının iki hafta önce guatr hastalığından kaynaklı gittiği hastanede kendisine ilaç verildiğini, ancak söz konusu ilaçların sesini tamamen kıstığını, ikinci hastaneye gidişinde de farklı bir ilacın verildiğini aktardı. Guatr ilaçları ile birlikte, babasının günde 11 farklı ilaç kullandığını da aktaran Semra Özkan, babasının bir an önce tahliye edilmesini istedi.

‘ADALETTEN BAHSEDİLİYOR AMA YOK’

Mehmet Emin Özkan’ın eşi Emine Özkan ise hem eşi hem de aynı koğuşta babasına refakatçilik yapan oğlu Ahmet Özkan’nın sağlık durumuna ilişkin konuştu. Oğlu Ahmet Özkan’ın da akciğer ameliyatı olduğu bilgisini veren anne Emine Özkan, “Adaletten bahsediliyor ama yok. Evladım babasını yanında eridi. Gençliğini göremedi. Sizin de çocuklarınız var. Artık dayanacak halim kalmadı. Eğer bırakılmazsa cezaevi önünde eylem yaparım. Yeter artık bu yapılan zulüm” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ