76 sanıklı Hrant Dink davası: Hakim ameliyat oldu, karar yine ertelendi

Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinden oluşan 76 sanığın yargılandığı davanın karar duruşması, hakimin kalp ameliyatı geçirmesi nedeniyle ertelendi.


Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 14 yıl önce öldürülmesine ilişkin, 2016’da kamu görevlilerin ihmaline ilişkin başlayan ve 6’sı tutuklu 13’ü firari 76 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. Ancak mahkeme, üye hakimin kalp ameliyatı geçirmesi nedeniyle bu celse kararını açıklamayacağını belirterek duruşmayı erteledi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada bir kısım sanık ile taraf avukatları hazır bulundu. Duruşmada tanıkların dinlenilmesinin ardından mahkeme heyeti ara kararını açıkladı.


Mahkeme, bir önceki celse karar vereceğini belirttiğini, ancak üye hakim Ferhat Şahin’in kalp ameliyatı geçirmesi ve sağlık raporu durumu nedeniyle bu celse kararın açıklanmayacağını açıkladı. Duruşma bu nedenle sanıkların son sözlerinin alınması ve kararın açıklanması için 26 Mart 2021 gününe erteledi.

Duruşma öncesi Hrant’ın Arkadaşları İnisiyatifi Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde açıklama yaptı. İnisiyatif adına konuşan Bülent Aydın, “Hrant Dink cinayeti davasının 2016’da başlayan, kamu görevlilerinin yargılandığı aşamasının 130’uncu ve bir önceki duruşmada heyet başkanının belirttiği üzere karar duruşması öncesindeyiz. Şu saatlerde, 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 76 sanıklı davanın karar duruşması başlıyor. Bu davanın ilk kararı değil bu” dedi.

Aydın, “Hrant Dink cinayeti davası 2007’den bu yana yani 14 yıldır sürüyor. Hrant için, adalet için demeye devam edeceğiz. Bu cinayetten hemen sonra yüz binlerce kişiyle Hrant Dink’in arkasından yürürken söylediğimiz gibi bu cinayetin üstündeki karanlık perde kalkana, tüm ortakları gerçekten yargılanana ve hak ettikleri cezayı bulana kadar ‘Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz’ demeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ