Yarbay Mehmet Alkan’ı Orgeneral Yaşar Güler ihraç ettirmiş

Şırnak Beytüşşebab’ta PKK’lı teröristlerle girdiği çatışmada şehit düşen Jandarma Yüzbaşı Ali Alkan’ın ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan hakkında Hizmet Hareketi’yle ilgili olduğu iddiasıyla açılan davanın duruşmasında çok çarpıcı bilgiler ortaya çıktı.


Yarbay Mehmet Alkan’ı şu anki Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler’in bizzat ihraç ettirdiği ortaya çıktı. Org. Güler o dönem Jandarma Genel Komutanıydı.

Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve çok sayıda şehit yakını, izleyici ile avukatın Mehmet Alkan’a destek vermek amacıyla katıldığı duruşmanın başlangıcında, emekli Jandarma Kurmay Albaylar Güven Şağban ve Aziz Yılmaz tanık olarak dinlendi.


İLK TOPLANTIDA İHRAÇ ÇIKMAYINCA İKİNCİ TOPLANTIYA YAŞAR GÜLER BİZZAT GELİP İHRAÇ ETTİRDİ

Mehmet Alkan’ın Jandarma Teşkilâtı’ndan ihracına ilişkin kararın alındığı komisyon toplantısına katılan isimlerden biri olan Güven Şağban, 15 Temmuz’dan sonra kurulan ve Jandarma Genel Komutanını bilgilendirmek, yanlışlığa mahal vermemek için oluşturulan komisyonun resmiyeti bulunmayan idari bir kurul olduğunu, burada herhangi bir oylama yapılmadığını, kararı Komutanın verdiğini anlattı.

Şağban, Mehmet Alkan’ın durumunun görüşüldüğü iki toplantıda yaşananlar hakkında da şu bilgileri verdi:

“Değerlendirme Komisyonu’nda gayet güzel çalışmalar yapıldı. En az mağduriyetin yaşandığı komisyon bu oldu. Çok seçici davranıyordu. Ağustos 2016’daki toplantıda İstihbarat Başkanı Alkan’la ilgili dişe dokunur hiçbir bilgi, belge getirmedi. Nuh Köroğlu da hakkındaki bazı haberler ve telefon irtibatlarına ilişkin bir çizelge sundu. Kafasından yazdığını sanmıyorum, ama çok zayıf bilgilerdi. Kardeşi şehit olunca, bazı açıklamaları olmuştu. Bir de bunlar yazılmıştı. Ancak bununla ilgili Yüksek Disiplin Kurulu bir soruşturma başlatmıştı. İhracı gündeme geldi. ‘Bu bilgilerle ihraç yaparsak, Jandarma’da personel kalmaz’ dedim. İhracına sadece o dönemin Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Ata Kalkan itiraz etmedi, bilgilerin yeterli olduğunu söyledi. Söz aldım, şayet cenazedeki konuşması için ihraç edilecekse, bu kararı ancak Yüksek Disiplin Kurulu’nun verebileceğini hatırlatıp ‘Bilgiler zayıf. Mağdur olmasın. İhraç düşünceniz varsa, söyleyelim emekli olsun’ dedim. Mesela 2 yıl önce gazi olmuş, halen hastanede yatan askerlerin bilgisi geliyordu, ByLock çıkmış. Şimdi ihraç mı edeceğiz? Mesela bunları da emekli ediyorduk. Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler, ‘Tamam. Haber verin, emeklilik dilekçesi bir sonraki toplantıya kadar gelsin’ dedi. Birliğine haber verdik, ancak prosedür gereği olsa gerek, dilekçesi Karargâha ulaşmadı. Yaklaşık 2 hafta sonraki toplantıya Yaşar Güler ve Ata Kalkan beraber geldi. Kalkan daha yerine otururken, ‘Dilekçesi gelmemiş. İhraç edeceğiz’ dedi. Ben ve birkaç kişi yine itiraz ettik. Dilekçeyi gönderdiğini, yolda olduğunu belirttik. Ancak Ata Kalkan, ‘Bakanlık ihraç edilmesini istiyor’ dedi. Hukuka uygun olmayacağını hatırlattık. Komutan araya girip, ‘Başka bilgiler de var’ gibi bir şeyler söyledikten sonra, ‘Konuyu kapatıyoruz. İhraç ediyoruz’ dedi.”

MEHMET ALKAN DURUŞMADAN ATILDI

Beyan ve taleplerin alınmasının ardından Mahkeme Başkanı Murat Viran, ara kararı açıkladı. Başkan Viran, kod Abdullah’ın bir sonraki celsede SEGBİS’le dinleneceğini bildirince Mehmet Alkan, “3 ay geçmiş. Getirememişsiniz. Daha neyi bekliyorsunuz. Verin hükmünüzü” diye bağırdı. Sonrasında şu diyaloglar yaşandı:

Başkan: Sana mı soracağız? Ne bağırıyorsun?

Alkan: Siz Yargıtay üyesi olacaksınız diye mahkemeyi oyun salonuna çeviriyorsunuz, insanlara zulmediyorsunuz. Ben burada mağdurum, sanık değilim.

İzleyiciler: Burada şehit yakınını yargılıyorsunuz!…

Başkan: Çık dışarı!.. Saygı ütüsü bozulmayan elbiseye benzer. Bize bağıramazsın. Senden mi izin alacağız. Çıkın dışarı!..

İzleyiciler: Birçoğumuz şehit yakınıyız… Yüreğimiz yanıyor…

Başkan: Kardeşiyle bizim işimiz yok. Allah rahmet eylesin. Onun için yargılamıyoruz. Nasıl iftira atabiliyor, yok Yargıtay üyesi falan…

Salon boşaltılırken, Başkan Viran bir sonraki celse 13 Haziran’da yapılacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ