Uyuşturucu madde çocukları tehdit ediyor: Üç ilde binlerce dava açıldı

Türkiye’de uyuşturucu madde kullanımı çocuklar arasında giderek artıyor. 2019’da İstanbul, Ankara ve İzmir’de çocuklar hakkında uyuşturucu madde kullanmak suçundan bin 979 mahkûmiyet kararı çıktı. Açılan dosya sayısı ise 4 bin 574 oldu.


Adalet Bakanlığının verilerine göre geçen yıl yalnızca İstanbul’da 2 bin 764 çocuk, “Kullanmak için uyuşturucu madde satın almak” ya da “Uyuşturucu madde ticaretini kolaylaştırmak” suçundan yargılandı.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesinin 2018 yılı verilerine göre, Türkiye sentetik uyuşturucu kullanımı sonucunda yaşanan ölümlerde Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor. Öte yandan binlerce çocuk uyuşturucu kullanmak ya da satmak suçlamasıyla hakim karşısına çıktı.


Adalet Bakanlığının verilerine göre, 2019 yılında 130 bin 983 çocuk suça sürüklendi. Suça sürüklenen çocukların 77 bin 807’si hakkında mahkûmiyet kararı verildi. Ülkede suça sürüklenen 12-15 yaş aralığında toplam 88 bin 544 çocuk, “Mal varlığına karşı suç işlediği” gerekçesiyle hüküm giydi. Ülkenin kanayan yaralarından biri olan uyuşturucu kullanım yaşının düşüklüğü de Adalet Bakanlığının verilerine yansıdı.

UYUŞTURUCU DAVALARINDA ARTIŞ

Ankara, İstanbul ve İzmir’de, uyuşturucu kullanmak ya da satmak suçlamasıyla çocuklar hakkında açılan dosya sayısının 4 bin 574 olduğu belirtildi. Uyuşturucu satın almak, bulundurmak ya da kullanmak suçlamasıyla yalnızca İstanbul’da çocuklara ilişkin 2019 yılında 613 hüküm kararı alındı. Uyuşturucu ticareti yapmak suçlamasıyla İstanbul’da yargı önüne çıkartılan 881 çocuktan da 613’üne ceza verildi. İzmir’de ise uyuşturucu suçundan çocuklara 2019 yılında bin 57 dava açıldı. Toplam 345 mahkumiyet kararı verildi. Uyuşturucu kullandığı mahkeme kararı ile sabit bulunan 179 çocuk hakkında ise hükmün açıklanması geriye bırakıldı. İzmir’de 90 çocuk, “Uyuşturucu ticaretini kolaylaştırdığı” için hapis cezası aldı. Ankara’da ise çocukların uyuşturucu madde ticaretini kolaylaştırmaktan yargılandığı davalardan toplam 206 mahkûmiyet kararı çıktı. 2019 yılında Ankara’da 112 çocuk, uyuşturucu kullandığı gerekçesiyle hüküm giydi.

ÇOCUKLARI CEZAEVİNE GÖNDERMEK ÇÖZÜM DEĞİL

Uyuşturucu madde kullanımında ergenlik döneminin en riskli dönem olduğunu söyleyen CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, ülkede bağımlılık yaşının 10’a kadar düştüğünü kaydetti. Sorunun çözümü yerine, yalnızca çocukları tutuklamak ve cezaevine göndermenin çözüm olmayacağını, krizin daha da büyüyeceğini ifade eden Yüceer, “Çocukların uyuşturucu ticareti’ çok sıkıntılı bir değerlendirme. Çocuk uyuşturucu satıcısı olmaya nasıl karar verebilir? Bunu temel olarak bir çocuk istismarı olarak değerlendirmek zorundayız. Çocukları suçlamak, uyuşturucunun kaynağı olan, onları satışa zorlayan, suça iten ve bu alanda istismar eden kişilere ulaşmamak için kolaycılıktır. Gerçek suçun, esas faillerin üstünü örtmektir. Çocuklar için ‘suça sürüklenmek’ tanımı tek başına yeterli değil. Çocukları sanık değil mağdur olarak değerlendirmek zorundayız” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ