Türkiye'yi terk edenlerin sayısı rekor kırdı

Geçen yıl resmi rakamlara göre 137 bin Türk vatandaşı, memleketini terk edip yabancı ülkelere yerleşti. Cumhurbaşkanlığı'nın paylaştığı verilere göre Türkiye'yi terk edenlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 20 arttı.
Gezi süreci ve özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sayıları binlerle ifade edilen Türkiye vatandaşları farklı ülkelere yerleşti.
İş insanlarından genç kuşaklara, birçok kesimde ülkeyi terk etme arzusu, farklı yabancı basın kurumları aracılığıyla da zaman zaman gündeme geliyor.
Cumhurbaşkanlığı 2020 Programı'nda açıklanan verilere göre, 2018'de yurtdışına göç eden vatandaş sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak, 137 bin kişi oldu.
Sözcü'nün aktardığı habere göre bunların yüzde 30'unu İstanbul'dan gidenler oluşturuyor. Yunanistan'da 25 bin, Makedonya'da 12 bin, Karadağ'da ise 2 bin yerleşik Türk olduğu belirlendi.
CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, yaptığı açıklamada, “Ülkenin geleceğinden umudunu kesen, kaygıları artan, yönetim şeklinden memnun olmayanlar, başka ülke vatandaşlığına geçip vatanını terkediyor” dedi ve şunları söyledi:
“Özellikle varlıklı kesim, Yunan Adaları'nda, Karadağ'da, Makedonya'da, Portekiz'de gayrimenkul satın alıp, yatırım yaparak o ülkenin vatandaşı oluyor ve ülkesini terk ediyor. Türkiye'de iş bulamayan, emeğinin karşılığını alamayan ve değer verilmeyen nitelikli insanlarımız da kaçıyor, beyin göçü hızlanıyor. Bizim bir tek vatanımız var bu yapılan doğru değil ama iktidarın hataları nedeniyle insanlar vatanlarını terk edecek noktaya geliyor.”
Programa göre, yurtdışında 6.5 milyon Türk bulunuyor. Türkiye'deki göçmen sayısı ise 5 milyonu geçti ve Suriyelilerin sayısı 3 milyon 700 bin kişiye ulaştı. Bunlardan sadece 63 bini kamplarda, geri kalanı ise 79 ilde yaşıyor.

Suriyeli kadınların doğurganlık hızının, kişi başına 5.3 çocuk olduğu da belirlendi.
 
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ