'Tek tip Erdoğan'ın kişisel intikam davasıdır'

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, tek tip kıyafet uygulamasını 'Tayip Erdoğan'ın kişisel intikam davası' olduğunu belirterek, buna karşı büyük bir tepki gelişeceğini söyledi.
Cezaevlerinde tek tip elbise dayatmasını AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın kişisel bir intikam davası olarak yorumlayan Halkların Demokratik Partisi İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, bir an önce bu dayatmadan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de tek tip kıyafet uygulamasına karşı bir direniş tarihi olduğunu, büyük acılar yaşandığını fakat sonunda direnenlerin kazandığı bir tarih olduğunu söyledi. Düzenlemenin OHAL dayatması olarak gündeme geldiğinin altını çizen Kürkçü, "OHAL'in kalkması ile birlikte zaten bu uygulama kalkacaktır. Şu an cezaevlerinde siyasi tutsaklar arasında tek tip uygulamasına karşı çok büyük bir tepki var. Bu uygulama Tayip Erdoğan'ın kişisel intikam davasıdır. Onun tarafından gündeme getirilmiştir. Esasen bu FETÖ tutukluları olarak tanımlanan kesimlere yönelik olarak başlatıldı. Sonuçta herkesi kapsar hale geldi" dedi.

'BU TUTUMUNDAN VAZGEÇMELİ'


Şu an tek tip kıyafet dayatmasına 60 bine yakın insanın muhatap olduğunu belirten Kürkçü, hem insan haklarına, hem tutuklu ve hükümlü haklarına hem de adil yargılama ilkelerine aykırı olduğu için bu düzenlemeye karşı durulması gerektiğini söyledi. Konunun HDP'nin Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının da gündeminde olduğunu belirten Kürkçü şöyle konuştu: "Cezaevlerindeki direnişleri sahipleneceğimize kuşku yoktur. Bu Türkiye'yi yönetenlerin biraz idraki varsa geçmişe baktıklarında siyasi sebepler ile mücadele eden ve cezaevlerinde konuşan insanların bu tür önemlerde görüşlerinden caydırılamayacaklarını onlara boyun eğdirilemeyeceğini görürler. Çok uzun bir deneyim olarak ortadadır. Tayip Erdoğan da şansını denemek istiyor. Ben denememesini tavsiye ederim. Siyasi tutsakların hayatını ve itibarını çok önemsediğim için, onların zor günler geçirmelerini baskı ile karşı karşıya kalmamalarını istemediğim için ve bütün bunların cezaevleri koşullarını kötüleştireceğini bildiğim için söylüyorum. Ama eğer bu kaçınılmaz hale gelirse o zaman ben kendilerinden önceki mücadele geleneğinin ayak izlerine basarak yürüyeceklerini biliyorum. O yüzden yol yakınken hükümetten biran önce bu tutumundan vazgeçmesini isterim. Tek tip uygulaması hepimiz için son derece kötü, gereksiz ve zalimane." (Mezopotamya Ajansı)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ