Tabuttaki generalin kılıcı nerede?

Türkiye-Rusya arasında şimdi de "generalin kılıcı" gerilimi çıktı.
Ardahan'da inşaat kazısı yapılırken bulunan ve Rus general Geyman'a ait olduğu öne sürülen tabuttaki kılıç aranıyor. Ruslar, 'pırlantalı kılıç nerede?' diye sorarken, Türkiye tabutta kılıç olmadığını öne sürüyor.

Rus NTV televizyonu, Ardahan’da inşaat alanındaki kazıda bulunan ve Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman’ın olduğu düşünülen tabutun içinden generale ait pırlantalı kılıcın nereye kaybolduğunu sordu.

Sputnik’te yer alan habere göre, konuyu gündeme getiren Rus televizyonu, Tümgeneral Geyman’ın 1878 yılında tifüs hastalığından dolayı hayatını kaybettiğine ve askeri törenle toprağa verildiğine işaret ederek, “Ama kimse nerede toprağa verildiğini bilmiyordu. Muhtemelen bulunan meçhul mezar ünlü generale ait. Rus tarihçiler çok ilginç bir detaya da değindi.


Mesele şu ki, general pırlantalı kılıcıyla (askeri geleneklere göre) toprağa verilmeliydi. Bu silah ödülü ölümünden kısa bir zaman önce kendisine sunulmuştu. Her zaman kılıcıyla gezerdi, fakat mezarı ortaya çıktığında değerli bir eşyası tabutun içinde yoktu” ifadelerini kullandı.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ