Şov için dikilen 11 milyon fidanın 10 milyonu kurudu

Tarım ve Orman Bakanlığının 11 Kasım’da “Geleceğe Nefes” adı altında mevsim şartlarını dikkate almadan diktiği 11 milyon fidanın yüzde 90’ının kuruduğu ortaya çıktı.


Tarım Orman-İş Sendikası, Tarım ve Orman Bakanlığının 11 Kasım’da “Geleceğe Nefes” adı altında, “mevsim şartlarını gözardı ederek” diktiği 11 milyon fidanın yüzde 90’ının kuruduğunu belirledi. Çanakkale Ayvacık’taki fidanların bakımsız ve kurumaya yüz tutmuş halde olduğu, mevsim şartlarına ayak uyduramadığı ortaya çıktı.

UZMANLAR UYARMIŞTI


Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından 11 Kasım 2019’da “Geleceğe Nefes” adı altında yürüttüğü kampanya kapsamında, Türkiye’nin farklı illerinde eşzamanlı olarak 11 milyon fidan dikildi. Dikimlerin yapıldığı zaman diliminde meslek kuruluşları ve uzman orman mühendisleri, “toprağın yeterli nem doygunluğuna ulaşmadığını ve bu nedenle tutma oranlarının yüzde 10’un altında olduğunu” belirterek uyarıda bulunmuştu.

FİDANLARIN KURUDUĞU TESPİT EDİLDİ

Cumhuriyet’e konuşan Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş, fidanların dikiminden 2 ay sonra, sahada araştırma yaptıklarını belirtti. Durmuş, sendika tarafından Çanakkale Ayvacık’taki uygulama alanında yapılan incelemelerde, fidanların kuruduğunu belirlediklerini kaydetti. Uygulamanın “popülist ve tahribatın üstünü örtme operasyonu” olduğunu söyleyen Durmuş, bakanlığın ve Orman Genel Müdürlüğü’nün yasalar gereğince, fidanlama yapmasının zorunluluk olduğunu belirtti.

REKOR İÇİN FİDANLAR HEBA EDİLDİ

Durmuş, “Bu çalışmaya yönelik, ormancılık bilim insanları ve bizler, koşulların uygun olmadığını bildirmiştik. Mevsim itibarıyla yeteri kadar yağışın olmadığı dönemde, sırf Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek adına böyle bir kampanyanın yürütülmesinin yanlış olduğunu söylemiştik. Ayrıca dikilen fidanların usulüne uygun ve ehil insanlar tarafından dikilmediği de ortadaydı. Keşke o dönem ki iddialarımızda biz yanılmış olsaydık. Birkaç alanda yaptığımız araştırmada yüzde 90’ın üzerinde fidanın öldüğü görülmektedir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ