Sığınmacılar beslenemiyor: Bebekler aç, hastalık riski yüksek

Türkiye'de sığınmacıların sorunları bitmek bilmiyor. Kötü beslenmese, koşullar sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor.


150 bin sığınmacı ile yapılan saha çalışmasına büyük zorluklar yaşıyorlar. Sığınmacılar,  “temiz suya ulaşamama, yetersiz beslenme, kronik hastalık durumlarında uygun beslenme olanaklarının sağlanamaması” gibi birçok sorun yaşıyor. 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği’nde görevli Uzman Doktor Zeynep Altın, sığınmacıların en temel sorunlardan birisinin “beslenme” olduğunu belirtti.


Altın “Güvencesiz hayatlar: Göç, göçmenlik beslenme ve sağlık” başlıklı yazısında, sığınmacıların yeterli beslenememeden kaynaklı sağlık sorunların yaşadığını ifade etti.

TTB’nin Toplum ve Hekim Dergisi, son sayısını “Gıda ve Sağlık” başlıklı dosya yazılarına ayırdı. Halkların Köprüsü Derneği ile yapılan ve 150 bin sığınmacıyı kapsayan saha çalışmalarının detaylarını paylaşan Altın, “Hiçbir mültecinin, bir sonraki gün yeterli gıdaya erişebilme garantisi yok. Yeterli ve temiz su erişimi de kısıtlı” dedi.

BirGün'den Burcu Cansu'nun haberine göre, altın, ağırlıklı olarak İzmir çevresi ve Suruç kampında yapılan saha araştırmalarının sonuçlarını açıklarken temiz suya ulaşamamanın, yetersiz beslenmenin, kronik hastalık durumlarında uygun beslenme olanaklarının sağlanamamasının bir çok sağlık sorununu beraberinde getirdiğini kaydetti. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ