Savcı iddianamesinde 159 kez ‘sözde’ ifadesi yer alıyor: Sözde anneler!

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının kabul ettiği iddianamede açlık grevindeki çocuklarına destek olmak amacıyla oturma eylemi yapan ‘anneler’ için ‘sözde anneler’ ifadesi kullanıldı.
Kronos'un özel haberine göre Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının 27 şüpheli hakkında hazırladığı iddianame kabul edilerek yargılamaya başlandı. Savcılığın iddianamesinde ise açlık grevindeki çocuklarına destek olmak amacıyla oturma eylemi yapan ‘anneler’ için ‘sözde anneler’ ifadesi kullanıldı.

568 sayfalık iddianameyi ‘sözde’yle dolduran savcı, tam 159 kez bu ifadeyi kullandı. İddianamede şüphelilere ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ ve ‘terör örgütü propagandası yapma’ suçlaması yöneltildi. İddianamede oturma eylemine katılan HDP Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu, Nuran İmir, Serpil Kemalbay ve Musa Piroğlu’nun isimlerine de yer verilerek, vekillerin eyleme ‘destek’ verdiği kaydedildi.

SÖZDE ANNE, SÖZDE BARIŞ ANNELERİ, SÖZDE BARIŞ, SÖZDE MARŞ…


İddianamenin en dikkat çekici yanlarından biri kullanılan ‘sözde’ kelimesi oldu. İddianamede 159 yerde ‘sözde’ kelimesi kullanıldı. O ‘sözde’lerden bazıları şöyle: Sözde barış anneler, kendilerini sözde anneler olarak tanıtan şahıslar, sözde tecrit, sözde bayrak, sözde genelge, sözde kadına şiddet ve çocuk istismarı, sözde cezaevi şartları, sözde analar, sözde analar denen grup, sözde HDP Gebze Gençlik Meclisi…

GERGERLİOĞLU: HER TÜRLÜ SÖZDE’Yİ DUYMUŞTUM, BUNU DUYMAMIŞTIM

İddianamede anneler için ‘sözde’ kelimesinin kullanılmasıyla ilgili HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da “Her türlü ‘sözde’yi duymuştum da bunu duymamıştım! Çocuklarının açlık grevlerine destek veren anneler için Kocaeli 2. Ağır Ceza’nın kabul ettiği Savcı iddianamesinde bakın ne denmiş? ‘Sözde anneler’!!! Şu hale bakın yahu İş analara da geldi!” değerlendirmesinde bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ