Salgının ‘kazananı’ özel hastaneler: İşte bir gecelik hasta yatış ücretleri

Türkiye’de vaka ve can kaybı sayısının her geçen gün artması ve hastanelerdeki doluluk oranı nedeniyle Türk Tabipler Birliği Sağlık Bakanlığı'ndan özel ve vakıf hastanelerinin olanaklarının kamuya sunulmasını istedi.


Ancak Covid-19 sürecinde bazı özel hastaneler bırakın olanaklarını kamuya sunmayı olan olanaklarına da fahiş fiyatlar ekledi. Özel hastanelerin gecelik fiyatları 10 bin TL'ye kadar çıktı. 

Tedavi sürecinin bir hafta sürmesi durumunda bir corona hastasına çıkarılan fatura 70 bin TL'yi buluyor. İstanbul'da farklı semtlerde farklı hastanelerin bir gecelik fiyatları SGK'lı ve SGK'sız olarak iki bin ila 10 bin TL arasında değişiyor. Ancak tüm hastaneler şu an için yoğun bakımda yer olmadığını söylüyor.  İşte İstanbul'da bazı özel hastanelerin bir gecelik yatış için istedikleri fiyatlar:


– Bağcılar'da tek gecelik yatış ücreti SGK'lı ise üç bin, değilse yedi bin TL'den başlıyor. Yoğun bakımında yer yok. 25-30 hasta yoğun bakım sırası bekliyor.

– Esenler'deki özel bir hastane sadece yatış alıyor. Günlük iki bin lira. Giriş için yedi günlük 14 bin kapora isteniyor. Ancak burada da yer yok.

– Kadıköy'de özel bir grup hastanesi SGK'lı ise günlük dört bin TL. SGK yoksa 8-10 bin arasında değişiyor. Burada da yer yok.

– Avcılar'daki özel bir hastane de günlük ücretin iki bin 500 TL'den başladığını belirterek şu an için yer olmadığını söyledi.

– Güngören'de ise özel bir hastane günlük hasta yatışının altı bin TL olduğunu söyledi.

Tıp Hukuku Uzmanı Avukat Merve Gürcan da SGK'nın ödemelerinin cüzi olduğu için özel hastanelerin hastalardan fark ücretleri talep edebildiklerini ancak bu ücretlendirmelerin yönetmeliğe uygun olmak zorunda olduğunu belirtti.

Gürcan şöyle konuştu: “Bir gecelik oda ücreti dört-beş bin TL'den başlayıp 10-15 bin TL'yi bulabiliyor. Özel yatak, teşhis için yapılan her türlü tetkik, tedavi için yapılan serum ve ilaç uygulamaları hatta kullanılan ıslak mendil dahi ücretlendirilmektedir. Burada hasta ve hasta yakınları her aşamada detaylı fatura talep etmeli.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ