Polis: Kürtçe şarkı söylemeyeceksiniz

Kürtçe şarkı söyledikleri için gözaltına alınan iki çocuk yaşadıklarını anlattı.
Sokaklarda Kürtçe şarkı söylerken gözaltına alınan çocuklar, sabaha kadar nezarette bırakıldıklarını ve polisin kendilerini Kürtçe şarkılar söylememeleri konusunda tehdit ettiğini söyledi. Kürtçe şarkı söyleyenlerin gözaltına alınması ve tutuklanmaları Kenan Evren dönemi uygulaması olarak biliniyor. 

SİVİL POLİS SURATIMA TOKAT ATTI
Van'ın en işlek caddelerinden Cumhuriyet Caddesi'nde erbane (def) eşliğinde Kürtçe şarkı söyleyen Ç.A. ve D.K. 20 Ağustos akşamı polisler tarafından gözaltına alınıp, yurttaşların verdiği paralara polis tarafından el konulmuştu. Sabaha kadar nezarette kaldıklarını belirten Ç.A. ve D.K., polislerin tehditlerine maruz kaldıklarını söyledi. Daha önce de farklı cadde ve sokaklarda şarkı söyledikleri için üç dört kere polisler tarafından kovalandıklarını söyleyen Ç.A., “Geçtiğimiz günlerde yine caddede şarkı söylüyorduk. Sivil polisler geldi ve suratıma bir tokat attı” dedi.


‘BİR DAHA KÜRTÇE VE SİYASİ PARÇALAR SÖYLEMEYİN’

Gözaltına alınan D.K. olayı şu şekilde anlattı: “Biz akşamüstü Cumhuriyet Caddesi üzerinde erbane çalarak, Kürtçe şarkı söylüyorduk. Biraz erbane çalıp, para topladık. Polisler geldi ve hiçbir şey demeden kolumuza girip bizi polis otosuna götürdüler. Oradan polis karakoluna götürdüler. Bizi nezarete attılar. Kürtçe karışık şarkı söylüyorduk. Polisler bize, “Siyasi parça söylüyorsunuz” dedi. Sabah ezanına kadar nezarette kaldık. İfademizi aldılar, sonrasında bizi Şişli Öğretmen Evi'nin önüne getirip bıraktılar. Polisler bizi bıraktıktan sonra, "Bir daha Kürtçe ve siyasi parça söylemeyin. Eğer bir daha Kürtçe ve siyasi parça söylerseniz size ceza veririz” diye tehdit ettiler.” 

‘KORKUDAN EN İYİ BİLDİĞİM KÜRTÇE ŞARKIYI BİLE YANLIŞ SÖYLEDİM’

D.K, bugün yine Cumhuriyet Caddesi’nde erbane eşliğinde Kürtçe şarkı söylediğini fakat, polisin tehditlerinden sonra en iyi bildiği Kürtçe şarkıyı bile korkudan unuttuğunu söyledi. Ç.A ise erbane çalarken polislerin tekrar gelip onları gözaltına alacağını düşündüğünü ve tedirginlikle erbane çaldığını ifade etti.

‘YA EVİNİZDE OTURUN YA DA BİR DAHA AİLENİZİ GÖREMEZSİNİZ’

Karakolda polisler tarafından sık sık tehdit edildiklerini aktaran diğer çocuk Ç.A. şunları söyledi: “Arkadaşımın kırık kolunu sıkıp acıttılar. Daha öncesinde bizi tutan polisler, suratıma tokat attı. Polisler bize başka iş yapın. Ya da hiçbir iş yapmayın evinizde oturun ve sürekli buraya gelmeyin, çalmayın. Sizi hapishaneye atarız. Bir daha ailenizi göremezsiniz’ diye tehdit ettiler. Biz çok güzel şarkı söylüyoruz. Ama bizi sürekli alıp bırakıyorlar. Bu da bizi etkiliyor. Bizi sürekli tehdit ediyorlar. Bizi sabaha doğru serbest bıraktılar ama erbanelerimize el koydular. Eve gidince babama durumu anlattım, o da saat 10.00 gibi karakola gidip erbanelerimizi aldı.”  
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ