'OHAL Komisyonu 2 gün içinde çalışmaya başlıyor'

OHAL Komisyonu’nun bu hafta başvuruları alması bekleniyor. Komisyona ilişkin bilgi veren Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş "Komisyon bugün yarın çalışmaya başlayacak" dedi.
15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen olağanüstü hâl (OHAL) kapsamında çıkarılan KHK’larla ihraç edilen 105 bin asker, polis ve memur ile kapatılan 5 bin dernek, vakıf ve şirketin itirazlarını görüşecek OHAL Komisyonu’nun bu hafta işbaşı yapması bekleniyor.  Milliyet yazarı Serpil Çevikcan köşesinde ‘OHAL Komisyonunun çalışma takvimine’ ilişkin kulis bilgileri verdi.

Köşesinde, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yaptığı telefon konuşmasına yer veren Çevikcan “Kurtulmuş ‘OHAL Komisyonu bugün yarın başvuruları alacağını söyledi” diye yazdı.

Çevikcan’a konuşan Kurtulmuş’un OHAL Komisyonuna ilişkin verdiği bilgiler şu şekilde; 


“8 kişilik komisyon belirlenmişti. Başbakanlık Merkez Bina’da çalışmalarına başlamıştı. Çok ciddi bir sekretarya gerektiği için sekretarya ve altyapı çalışmalarını tamamlamak üzereler. Dosyaların incelenmesinde takip edilecek usuller ve yol haritası tamamlandı. Kriterler belirlendi. Başvurunun nasıl yapılacağı, nasıl değerlendirileceğine ilişkin uygulama esasları belirlendi. Bugün yarın çalışmaya başlayacaklar. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş. Ve bunları dosya üzerinden çalışacak. Bir mahkeme gibi değil ama ilk planlandığında da tasarladığımız gibi OHAL Komisyonu bir ara hukuki kademe olacak. Zaten Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği kararı da biliyorsunuz. Ara hukuki karar bitmeden başvurular AİHM’de değerlendirilmeyecek. Bu önemli bir süreç. Planlandığı gibi gidiyor. 38 bin 716 görevden uzaklaştırma kararı var. 103 bin 824 de ihraç var bugün itibarıyla. Yaklaşık 140 bin kişilik bir kitleden bahsediyoruz. Bunların önemli bir kısmı müracaat edecek. Bu komisyona başvurmak son derece kolay olacak. Zaten dosyalar biliniyor. Kolay bir süreç olacak. Ve başvurular mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırılacak. Biliyorsunuz komisyonun 2 yıllık bir çalışma süresi var. Ancak bu kapıyı açık bırakmak için gerektiğinde 2 yıl sonunda çalışma süresi uzatılabilir. Ama bu bütün dosyalar 2 yıl boyunca bekleyecek demek değil. Sırası geldikçe dosyalar aşağıdan incelenmeye başlanarak bir karara bağlanacak. Komisyona başvuru yapılacağı, komisyon tarafından Başbakanlık üzerinden duyurulacak.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ