Nuriye Gülmen'den kötü haber

Avukatı son görüşte yaşananları anlattı.
Açlık Grevinde 100 günü aşan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın sağlık durumları hayati tehlike sınırında ilerliyor. 

Nuriye Gülmen bugün avukatıyla yaptığı görüşmeyi dahi tamamlayamadı ve görüşme yarıda kesildi. Öte yandan; Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça’nın durumuna dikkat çekmek için İstanbul Tabip Odası’nın Cağaloğlu binasında bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Özakça’nın eşi Esra Özakça ile annesi Sultan Özakça’nın yanı sıra, HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Edip Akbayram, Fatoş Güney, Deniz Türkali, İlyas Salman, Orhan Aydın, Grup Yorum üyeleri, Akın Birdal ve çok sayıda hak savunucusu katıldı.

Moderatörlüğünü TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı’nın yaptığı toplantıda ilk sözü Akın Birdal aldı. Birdal, “Hiçbir bakan, hiçbir yetkili kendi iradesiyle hareket edemiyor. Bu nasıl bir demokrasi, nasıl insan hakları, nasıl bir adalet?” dedi. Gazeteci Deniz Türkali, Gülmen ve Özakça’nın gün geçtikçe kötüleşen sağlık durumlarına dikkat çekerek, AKP iktidarına sitem etti. “Vicdanları yok mu?” diyen Türkali iki eğitimcinin durumuna duyarsız kalınmasının vicdansızlık olduğunu vurguladı.

"Sorumlu AKP hükümetidir"
Oğlu Semih Özakça için açlık grevinde olan ve Ankara Yüksel Caddesi’nde direnen anne Sultan Özakça, “İki genç insan ekmeği, onuru için açlık grevi yapıyor ve AKP hükümeti neden bir şey yapmıyor? Son hamleleri ne olacağını bilmiyorum ama çocuklarımızın tırnağına bir zarar gelirse AKP hükümeti sorumludur,” diye konuştu. Özakça’nın açlık grevindeki eşi Esra Özakça ise şöyle konuştu: “Biz onlarla beraber bu mücadeleyi devam ettiriyoruz. 29 gündür grevdeyiz. İki direnişi birlik olarak görüyoruz ve canımız pahasına orada duruyoruz. Herkesin bu aciliyeti hücrelerine kadar hissetmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kapıları açmıyorlar ama biz çalmaktan vazgeçmeyeceğiz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ