MEB okulları alarm veriyor: 33 bin öğrenciye bir sağlıkçı

Milli Eğitim Bakanlığı okulları çocukların can güvenliği için alarm veriyor. MEB’e bağlı 66 bin okuldan 2018’de sadece üçte biri denetlenirken bu okullardan yüzde 15’i “beslenme dostu” sayıldı.


MEB’de her 9 bin öğrenciye bir revir, her 33 bin öğrenciye de bir sağlık personeli düştüğü belirlendi. Bakanlık denetimlerde okul ve pansiyonlarda iki yüz bine yakın “uygunsuzluk” tespit edildi. 9 bin okuldan da son kullanma tarihi geçmiş 119 ton kimyasal atık toplandı.

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre, MEB bünyesinde 54 bin 36 devlet okulunda sadece 545, 12 bin 800 özel okulda ise 2 bin 321 sağlık personelinin istihdam edildiği belirlendi.


Devlet okullarında sadece 2 bin 141 revir bulunması ve bir çoğunda sağlık personelinin de bulunmaması dikkat çekti. 

MEB İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanlığı’nın hazırladığı 2018 değerlendirme raporunda da skandal ayrıntılar yer aldı. Raporda, 18 milyon 108 bin öğrencinin öğretime devam ettiği okulların saçtığı tehlikeler tek tek sıralandı. 

Raporda 9 bin 286 okul laboratuvarlarında inceleme yapılırken bu okullarda son kullanma tarihi geçmiş 119 bin 542 kilogram ve 69 bin 385 litre kimyasal atık tespit edilerek toplatıldı.

Okullarda son 2 senede toplam 2 bin 525 iş kazası yaşadı. MEB verilerine göre, içme suyu analizi yapılmış okul sayısı da sadece 17 binde kaldı. 

Pansiyonlardaki uygunsuzluklar, genel fiziki şartlar, yangın sistemi, iş sağlığı ve güvenliği ile risk yönetimi olarak sıralandı.  

MEB okullarında toplam 9 bin 918 asansör bulunurken bunlardan 3 bin 96’sının “kullanılması tehlikeli” ibareli kırmızı etiketli olduğu tespit edildi. Hafif kusurlu olanların sayısı ise 1806 olarak belirlendi. Sadece 2 bin 479 asansörün kullanıma uygun “yeşil etiketli” olduğu sonucuna ulaşıldı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kasım 2018’de bakanlığın 81 kentteki tüm okullara, kaza anlarında ilk müdahaleyi yapacak, durumu kontrol altına alarak, doktor ve ambulans gibi acil sağlık ekiplerini alarma geçirecek ve kazanın yaşandığı okula yönlendirecek sağlık personelleri görevlendirileceğini açıkladı. Ancak geçen sürede herhangi bir adım atılmadı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ