Mavi Marmara davasında savcıdan ilginç yorum

Mavi Marmara davasında duruşma savcısı Hüseyin Aslan imzalanan anlaşma ile davanın yasal dayanağı kalmadığını ve anlaşmanın yargı engeli olduğunu söyledi.
İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Mavi Marmara davasının görülmesine devam edildi. Daha duruşma başlamadan polis ve mağdurlar arasında başlayan tartışmalar duruşmada da devam etti. 

Duruşmada avukatlar önceki celse mahkeme heyetini reddettiklerini söyleyerek, mahkemenin bu talebi karara bağlanmasını istedi.

SAVCI: TALEPLER DURUŞMAYI UZATMAYA YÖNELİK


Mahkeme başkanı tarafından reddi hakim talepleri için söz verilen duruşma savcısı, reddi hakim taleplerinin duruşmayı uzatmaya yönelik olduğunu söyledi.

Türkiye ve İsrail arasında imzalanan anlaşma ile sanıkların yargılanmasından feragat edildiğini söyleyen savcı Hüseyin Aslan, "Yargı yetkisinden feragat edilmesi yargılama engelidir. Yargılama engeli olan bir davada hiçbir şey yapılamaz. Bundan sonra usul işlemi yapılamaz. Davanın devam etmesi için yasal dayanak kalmamıştır" dedi. Yargılamanın düşürülmesi ile ilgili bir oylama yapılmasının gerektiğini söyleyen savcı Aslan, "Eğer oylamadan ret kararı çıkarsa talepler değerlendirilmeli" ifadelerini kullandı.

ÇAĞLAYAN'DA ARBEDE

Öte yandan Mavi Marmara avukatları, alınan geniş güvenlik önlenleri ve polisin zaman zaman İsrail karşıtı göstericilere sert müdahalesini sosyal medyadan an be an duyurdu. Avukat Gülden Sönmez, "Aşırı güvenlik önlemi, salona almama, yaşanan arbede,tartaklama, iştahla İsrailli katilleri affetme tutumuyla Mavi Marmara Duruşması başladı" diye yazdı. Mavi Marmara davasının siyasi kararla kapatılmasına  ve AKP'nin İsrail'le ilgili çelişkili söylemlerine sosyal medyada da çok sayıda tepki geldi. İşte o tweet'ler: 


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ