"Kızım benden harçlık istemiyor"

İhraç edilen şimdinin çiğköftecisi bir öğretmenin hayatı..
KHK kararıyla görevden ihraç edilen 18 yıllık öğretmen Abdullah Korkmaz, öğretmen arkadaşlarından aldığı destekle çiğköfte dükkânı açtı. 

OHAL kapsamında 29 Ekim’de yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilen 18 yıllık rehber öğretmen Eğitim Sen üyesi Abdullah Korkmaz (43), ihraç edildikten sonra Diyarbakır’da çiğköfte dükkânı açtı. Evli ve bir çocuk babası Korkmaz’la öğretmenlikten çiğköfte dükkânına uzanan süreci anlattı. Korkmaz, “Memurluk her şey değildir. Hayat felsefemizde yılgınlığa yer yok. Her zaman ayakta durmak için mücadele edeceğiz. Onurlu bir yaşam için, onurlu bir mücadele sürdüreceğiz” diye belirtti.

Öğretmenliğe 1999’da başladığını, Diyarbakır’dan önce Silopi’de öğretmenlik yaptığını belirten Korkmaz, 18 yıllık meslek hayatı boyunca veli ve öğrencileriyle insani ilişki kurduğunu söyledi. Korkmaz, “Öğrencilerimle, velilerimle insani ilişkiler geliştirmeye hep dikkat ettim, başarılı bir eğitim ve öğretim süreci yaşadığıma inanıyorum. Benim çoğu öğrencim meslek sahibi oldu” diye konuştu.


‘İHRAÇ SONRASI ÇOK BOCALAMADIM’

Uzun zamandır Diyarbakır’a tayin istediğini tayini onaylandıktan 3 hafta sonra ihraç edildiğini söyleyen Korkmaz, “Uzun zamandır Diyarbakır’a tayin istiyordum. 3 hafta olmuştu onaylanalı. Silopi’den evi taşımaya gittiğimde öğrendim ihraç edildiğimi. İhraç sonrası çok bocalamadım. Bir şeyler yapmam gerektiğini biliyordum” diye belirtti.

‘ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIM ÇOK DESTEK OLDU’

Aslen Urfalı olduğunu, evde de çiğköfteyi kendisinin yaptığını anlatan Korkmaz, “Urfalı olduğumdan dolayı çiğköfteyi iyi yapıyorum. Bir çiğköfteci dükkanı açalım dedik. Urfa’ya has, Urfa’ya özgü, olmalı dedim. Çiğköfte dükkanını açtım. Bu süreçte özellikle öğretmen arkadaşlarımın desteği çok oldu. Bağlı olduğumuz sendika Eğitim Sen ve KESK’e bağlı sendika üyesi, gerek uzaklaştırılanlar, gerek sadece üye olanlar ve çevre esnaf bize destek oldular. Onlara çok şey borçluyum” diye ifade etti.

‘EKONOMİK KRİZ BİZİ DE ETKİLİYOR’

Yaşanan ekonomik krizden herkes gibi kendilerinin de etkilendiğini dile getiren Korkmaz, Ramazan ayına kadar çiğköfte dükkanını ayakta tutmayı amaçlıyor. Korkmaz, “Hedefim Ramazan bayramına kadar çiğköfte dükkanını ayakta tutmak. Ekonomik kriz bütün esnafı etkilediği gibi beni de etkiliyor. Ben insanları anlıyorum, kendi durumumdan anlıyorum çünkü insanların gıdaya bile harcayacak paraları yok” dedi.

‘KIZIM BENDEN HARÇLIK İSTEMİYOR’

Yaşanan süreçten 8 yaşındaki kızının da etkilendiğini belirten Abdullah Korkmaz, süreci en çok da kızının anladığını söyleyerek, “Benim çocuğum benden harçlık istemiyor. Yani okula giderken 8 yaşında bir çocuk ama benim durumumu anlıyor. Bir çocuk bile bunun farkındaysa eğer, ekonomik krizin ne boyutta olduğunu varın siz düşünün” diye konuştu.

‘HİÇBİR ARKADAŞIMIZ UMUDUNU YİTİRMESİN’

Kendisi gibi ihraç edilen arkadaşlarının da umutlarını yitirmemelerini söyleyen Korkmaz, şunları dile getirdi: “Hiçbir arkadaşımız umudunu yitirmesin. Çiğköfte gibi çok zor, emek ve güç isteyen bir iş yapılabiliyorsa, herkes ayakta kalmayı başarabilir. Elbette zorluklar, sıkıntılar yaşayabilirler, memur olmak her şey değildir. Çoğumuz, çocukluktan beri çalışmışız, kimimiz mendil, kimimiz ayakkabı boyacılığı yapmış, kimimiz inşaatlarda çalışmış, bahçede tarlada, dağda bayırda çalışmışız hep emeğimizle buralara gelmişiz bundan sonra da emeğimizle devam edeceğiz.” 

‘ONURLU BİR YAŞAM İÇİN ONURLU BİR MÜCADELE SÜRDÜRECEĞİZ’

Bir taraftan yaşamlarını idame ettirebilmek için emek mücadelesi vereceklerini ifade eden Korkmaz, ellerinden alınan hakları için de hukuk mücadelesi vereceklerini belirtti. Korkmaz, “Gasp edilen haklarımızı da geri almak için gerekli tüm hukuki, yasal yollara başvuracağız ve haklarımızı geri elde edeceğiz. Hayat felsefemizde yılgınlığa yer yok. Her zaman ayakta durmak için mücadele edeceğiz. Onurlu bir yaşam için, onurlu bir mücadele sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ