İstanbul’da toplu ulaşımda ‘virüs’ önlemi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; otobüs, metrobüs, metro, tramvay ve vapur gibi tüm toplu ulaşım araçlarında, mikrop ve virüslere karşı dezenfekte çalışması başlattı.


Her yıl dünya genelinde özellikle kış aylarında yaşanan salgın hastalıklar ülkemizde de tedirginlik yaratıyor. Hastalıkların en çok yayılma riski taşıdığı ortak kullanım alanları olan toplu ulaşım araçlarının temizliği bu nedenle çok önem taşıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ulaşım hizmetlerini sunduğu İETT, Otobüs AŞ, Metro İstanbul ve Şehir Hatları AŞ, bütün araçları düzenli olarak temizliyor, mikrop ve virüslere karşı dezenfekte ediyor.Rutin temizlik çalışmalarına devam eden İETT Genel Müdürlüğü, İBB Sağlık Daire Başkanlığı ile iş birliği yaparak bütün otobüs ve metrobüsler ile metrobüs istasyonlarında virüslere karşı yıkama ve dezenfekte çalışması yaptı. Uygulama kapsamında, her gün yaklaşık 1 milyon 50 bin kişinin yolculuk yaptığı metrobüsler ile metrobüs durakları ve otobüsler, ekipler tarafından detaylı şeklide temizlendi. Ardından da , özel kıyafetli personel tarafından püskürtme yöntemiyle ilaçlanarak virüslere karşı dezenfekte edildi.Metrobüs duraklarında da yıkama ve dezenfekte işlemi yapan ekipler, önce istasyonları yıkadı, sonra da durak girişindeki turnikeler, İstanbulkart dolum makineleri, durak içerisindeki oturma alanları ve panoları dezenfekte etti. Dezenfekte işlemlerinin ardından metrobüs duraklarında ölçüm yapıldı. Yapılan ölçümlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı belirtildi. Çalışmalar sırasında temizlikten memnun olduğu gözlemlenen yolcuların bu anları cep telefonu ile kaydettiği görüldü.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ