İş makineleri polisle ODTÜ ormanına girdi

ODTÜ Rektörlüğü, Ankara Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi arasında anlaşmanın ardından ODTÜ’de iş makineleri ağaç kıyımına başladı.
Yapılması planlanan yol projesi için iş makineleri polis eşliğinde üniversitenin ormanına girdi. Gece yarısı başlatılan bu doğa katliamına sosyal medyadan büyük tepki geldi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve üniversite rektörünün anlaşması sonrasında, ODTÜ arazisine yapılması planlanan yol projesi için iş makineleri üniversitenin ormanına girdi. Akşam saatlerinde ODTÜ arazinde Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait 100 iş makinesi, 400 kamyon ve yüzlerce polis gece baskını ile 4.8 kilometrelik yeni yol çalışmasına ODTÜ Aysel Sabuncu Yaşam Merkezi'nin bulunduğu bölgeden ağaçları keserek başladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl meclis kararıyla Bilkent Şehir Hastanesi ulaşım güzergâhlarına ilişkin plan değişikliklerini onaylamış, değişiklik yargıya taşınmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ulaşım güzergâhlarına ilişkin 4 ayrı planın onaylanarak askıya çıkarılmasıyla ODTÜ arazisi içerisinden yol ve tünel geçirilmek isteniyor.

2015 yılında onaylanan ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı’nda yer alan, tünelin aç-kapa yöntemi kullanılmadan inşa edilmesi gerektiği yönündeki plan notu, bu plan değişikliği ile çıkarılmış, ODTÜ'lüler ve rektörlük bu değişikliğe karşı çıkmıştı.

Ancak daha sonra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ODTÜ Rektörlüğü arasında protokol imzalanmıştı.

Gece yarısı başlatılan yol çalışmasına sosyal medyadan büyük tepki geldi. İşte bunlardan bazıları;

Bu fotoğraf karesi her şeyi anlatıyor… Şu güzelliği yok etmeye çalışıyorlar bir yol uğruna, batsın sizdeki bu yol sevdası #ODTÜyeSahipçık pic.twitter.com/MSRcT1znzM

— Emre (@jeffsterrrr) 9 Eylül 2017

Ankara ODTÜ ormanları yok ediliyor. Çevikkuvet öncülüğünde işmakinalarının ormana girdiği söyleniyor. #ODTÜyeSahipÇık pic.twitter.com/6h53ua4D3a

— Hayalet (@_Hayalet___) 9 Eylül 2017

Okulumuz ormani yine bir gece yarisi baskiniyla tehdit ediliyor! #ODTÜyeSahipÇık

— ODTÜMimarlkTopluluğu (@Mimarlikodtu) 9 Eylül 2017

Beyniyle ODTÜ’ye giremeyenler, kazma kürekle gireli birkaç saat oldu #ODTÜyeSahipÇık pic.twitter.com/Nsy505N5pw

— Kaç Saat Oldu? (@kacsaatollducom) 9 Eylül 2017

bu sadece ODTÜ meselesi değil, alan bırakmıyorlar artık bize. sesiniz çıksın, lütfen #ODTÜyeSahipÇık

— Ece Çakar (@ececakarr) 9 Eylül 2017

Ne Gökçek’in ne rektörün ODTÜ bizimdir! #ODTÜyeSahipÇık

— Zelda (@idilerdemir) 9 Eylül 2017

iş makinaları an itibariyle odtü’ye girdi. rektör verşan kök odtü’yü satarken çektirdiği bu fotoğrafla hatırlanacak. #ODTÜyeSahipÇık pic.twitter.com/XkEbmRTvJR

— özgür (@hazretibesiktas) 9 Eylül 2017

Sözcü
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ