Hukukçu HDP’li vekiller: Mağdurların adalete ulaşımı imkansızlaşacak

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partisinin hukukçu milletvekilleriyle Meclis’te basın toplantısı düzenledi.


Beştaş, "Çoklu baronun gündemden derhal düşürülmesini sağlamak herkesin boynunun borcudur. Aksi takdirde hepimizi karanlık bir gelecek bekliyor” dedi.  

Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan HDP Grup Başkanvekili Meral Beştaş ve partinin hukukçu milletvekilleri,  AKP’nin çoklu baro teklifine dikkati çekmek için cübbeleriyle toplantı düzenledi.


‘SAVUNMA DA ÇÖKTÜĞÜNDE YARGI TAMAMEN BİTECEKTİR’ 

AKP’nin teklifine ilişkin konuşan Beştaş, iktidarın baro ve meslek örgütlerine söz geçirememenin sıkıntısını yaşadığını belirterek, bu nedenle barolara müdahale etmek istediği değerlendirmesinde bulundu. İktidarın, baroları bölmeyi ve parçalamayı amaçladığına vurgu yapan Beştaş, “Bu yolla savunmada çöktüğünde tamamen yargı bitecektir” dedi.

‘MAĞDURLARIN ADALETE ULAŞIMI İMKANSIZ HALE GELECEKTİR’ 

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanının birçok konuşmasında “hukukun bittiği ve solunum cihazına bağlı olduğu ” yönündeki açıklamalarını hatırlatan Beştaş, “Yargıya olan güven tarihin en diplerindedir. Baroların hedefte olmasının bir sebebi de TBB’de Metin Feyzioğlu’nun koltuğunu kaybetmesidir. Dün itibariyle 78 baronun bildirisi, Feyzioğlu’na da hukukçulara da önemli bir yanıt niteliğindedir. Çoklu baro hayata geçilirse, kadın cinayetleri mağdurların adalete ulaşımı da imkansız hale gelecektir. Sınırlı katılımlı bir katılım sağlanarak ‘ben yaptım oldu’ şeklinde teklif yasallaştırmaya çalışıyor. Her türlü yöntem kullanıldı ama buna rağmen barolar yürümeyi başardı ve seslerini duyurdu” diye konuştu.

‘AVUKATLARIN BİR KISMI CEZAEVİNDE, KALANINI DA AÇ BIRAKMAK İSTİYORLAR’

MA‘nın haberine göre, iktidarın demokrasi düşmanı olduğunu söyleyen Beştaş, iktidarın amacının yandaş barolar yaratmak olduğunu ifade etti. Beştaş, şöyle devam etti:

“Düşünün bir avukatsınız, iktidara muhalifsiniz iktidar tarafından vatan haini ilan ediliyorsunuz. Milletvekillerinin düşürülmesi yoluyla darbe yapan, kayyım atayarak darbe yapan iktidar şimdi de avukatlara darbe yapıyor. Dün KHK’li bir hocamız bu yolda verdiği mücadele de nefessiz kaldı ve yaşamını yitirdi. Burada avukatları aç bırakmak istiyorlar. Muhaliflerin avukatlarının bir kısmı zaten cezaevinde. Bir kısmını da aç bırakarak biat ettirmeye çalışıyor. Çoklu baronun gündemden derhal düşürülmesini sağlamak herkesin boynunun borcudur aksi takdirde hepimizi karanlık bir gelecek bekliyor. Silahların eşitliği yargının önemli ilkelerinden biridir. Burada savcı ve avukat kimliği birleştirilmek isteniyor. Savcıda, avukat da mahkemede iktidara bağlanmak istiyor.”

‘BU TEKLİF YÜRÜTMENİN SAVUNMAYA DARBESİDİR’

Avukatların istemedikleri barolara üye olmak zorunda kalacağını dile getiren Beştaş, “Toplumun her yerinde yaşatılan kutuplaşma ve kamplaşma siyaseti şimdide barolara sirayet edilmek istenmektedir. Bu teklif yürütmenin savunmaya darbesidir. Ankara’dan HDP’ milletvekilleri olarak bu teklifi geri çekin, avukatları savunmayı bölmekten vazgeçin diyoruz. 82 milyona seslenmek istiyorum, bu teklif savunma hakkınızı ortadan kaldıracaktır” dedi.

‘KAMUDA İŞE GİRMEK AKP’NİN LÜTFU DEĞİL’

Beştaş, AKP’nin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması ile ilgili Meclis İçişleri Komisyonu’ndan geçen teklifinin Anayasa ve uluslararası hukuku hiçe saydığının söyledi. Beştaş, AYM’nin düzenleme ile ilgili iptal kararını hatırlatarak, şunları söyledi: “Şimdi hukuk devleti ilkesini başka bir alanda yerle bir etmek amacıyla teklifi komisyondan geçirdiler. Bu kanun teklifinin amacı parti devleti kurmaktır. Kamuda işe girmek AKP’nin lütfu değil anayasal bir haktır. Bütün kamu görevlilerini AKP’li yapmaya çalışan bu anlayışı kabul etmiyoruz. Bizler eşitlik adalet için göz kırpmadan bedel ödedik ödemeye hazırız.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ