Eminönü'ndeki 5 asırlık cami su baskınlarıyla boğuşuyor

İstanbul'da Eminönü'nde yer alan 5 asırlık Ahi Çelebi Cami yaklaşık 1 haftadır su baskınlarıyla karşı karşıya.
İstanbul’daki beş asırlık Ahi Çelebi Cami, bir haftadır su baskınıyla mücadele ediyor. Belediye ekipleri dün akşam çalışmalara başladı.

Fatih ilçesi Eminönü semtinde bulunan caminin bahçesini, bir hafta önceki şiddetli yağmurda su bastı. Cemaat durumu yetkililere bildirdi ancak yetkililerin düne kadar gelmediği bilgisini verdiler. 

Camiye namaz kılmaya gelen bir kişi şunları söyledi: “Namaza gideceğiz camiye giremiyoruz, ayakkabımızı çıkarsak suya girsek abdestimiz bozulacak, su pis ve deniz suyu. Ne belediye, ne anıtlar kurulu ne de vakıflar hiç bir ilgilenen yok, yazık günah halimiz ortada.”


Denizin hemen yanında bulunan caminin bahçesine gider boruları aracılığıyla deniz anası geldi. Cemaatten bir kişi bu hafta bahçeye balıkların da geldiğini ifade etti. Hatta durumu protesto etmek için bahçeye olta attı.

Namaz kılmaya gelenler, bahçedeki bankların üzerinden yürüyor.

Nihayet çalışma başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Fatih Belediyesi, bir haftadan sonra dün akşam su tahliyesine başladı.

Ekiplerin, bahçe ve girişi kaplayan suyun gider boruları aracılığıyla denizden geldiğini tespit ettiği öğrenildi.

Yangın ve deprem atlattı​
Doktor Ahi Ahmet Çelebi tarafından 1480’de yaptırılan cami, 1539 ve 1653’teki yangınlarda tamamen kullanılamaz hale gelirken, daha sonra Mimar Sinan tarafından tamir edilmişti. Cami, 1894’teki depremde zarar görünce onarılmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ