Dink davasında Yılmazer'den çarpıcı açıklamalar!

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada savunma yapan Ali Fuat Yılmazer "Trabzon cinayet bilgisini alıyor ama ildeki ilgili hiçbir yere aktarmıyor. Oysa Engin Dinç'in öncelikli görevi buydu" dedi.
Yeniden görülen Hrant Dink davasının 11. celsesi üçüncü duruşması bugün görülüyor. Duruşma, cinayet sırasında İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü, cinayet sonrasındaysa İstanbul İstihbarat Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer'in savunmasıyla devam ediyor.

bianet'in haberine göre, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanıklardan Yılmazer ile Ramazan Akyürek, tutuksuz sanıklardan Reşat Altay ile Ahmet İlhan Güler duruşmada hazır bulundu.

Ayrıca Hamdi Egbatan, Yasin Hayal, Özkan Mumcu Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bulundukları cezaevlerinden duruşmaya katıldı.


Duruşma “beddua” uyarısıyla başladı

Yılmazer, Salı günü savunmasının sonunda "Başbakan 'Oda TV'ye de bir bakın' dedi. Bakmaz olsaydık. Nedim Şener ve Ahmet Şık ile ilgili hiçbir çalışma yapmadım. Bir tek telefon dinlemem bile yok. Organize şube yapmış operasyonu. Soruşturmayı yürüten Zekeriya Öz. Onları alsanıza. Onlar görevine devam ediyor. Hem talimat verip hem arkasında durmayanların Allah bin belasını versin" demişti.

Mahkeme Başkanı bugün duruşma başlamadan Yılmazer'i uyardı, "Devlet terbiyesi almış insansınız. Beddua etmeniz hoş değil. Ne olursa olsun beddua ettiğiniz kişi bu ülkenin cumhurbaşkanı" dedi. Yılmazer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dönük konuşmadığını söyledi. Mahkeme Başkanı ise "Kim olursa olsun beddua etmeyin" dedi.

Yılmazer'in savunmasına devam edildi

Yılmazer, savunmasında özetle şunları söyledi:

* Daire Başkanlığının herhangi biriyle ilgili koruma tedbiri aldırması gibi bir uygulamanın mevzuatta yok. İstihbarat Daire Başkanlığına yüklenecek suç yoktur.

* İşlem görev tüm evraklar “gizli” gizlilik derecesinde olmak zorundadır. F4'ler [istihbarat raporu] gizli değildir. Dolayısıyla F4'e özel hiçbir uygulama yoktur. Her evrakta olduğu gibi F4'e de bilgi özetleri girilir. F4 İstihbarat Daire Başkanlığı'na gönderilir ama o F4'ün bilgi özetini 81 ilin şubesi görür.

* Erhan Tuncel'in bu cinayetin örgütleyicisi olduğu anlaşılmış. “Bunu neden Yardımcı İstihbarat Elemanı [YİE] yaptınız” diye sorgulanması lazımken, “neden YİE'likten çıkardınız” diye soruyorlar.

* 10 No'lu F4 [Tıncel'in, Yasin Hayal'i cinayetten vazgeçirmeye çalıştığı yönündeki ifadelerini içeren istihbarat raporu] bize gelene kadar hiç sorun edilmemiş. Burada Yılmazer'i, Yılmazer'den de cemaati bağlayacaklar. Katiller aklanıyor.

* Trabzon cinayet bilgisini alıyor ama ildeki ilgili hiçbir yere aktarmıyor. Oysa Engin Dinç'in [cinayet öncesinde Trabzon İstihbarat Şube Müdürü ve eski İstihbarat Daire Başkanı] öncelikli görevi buydu. Mahkemenin 10 No'lu F4 ile ilgili soruları Engin Dinç'e bakan yönüyle değil, İstihbarat Daire Başkanlığı'na bakan yönüyle soruluyor. Mevzuatlara göre 9 No'lu F4 [Yasin Hayal'in Dink'i ne pahasına olursa olsun öldüreceğini ileten istihbarat raporu] İstihbarat Daire Başkanlığı'na bir görev ve sorumluluk yüklemez.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ