Bir tarihi eser daha yepyeni oldu: 500 yıllık camiye badana yaptılar

Kastamonu’nun simgelerinden 500 yıllık Nasrullah camindeki ünlü hattat Ahmet Şevket Efendi’nin işlediği süslemeler ve eşsiz hatlar restorasyon sırasında yok edildi.

Kastamonu’ya 1506 yılında Kadı Yakupoğlu Nasrullah tarafından yaptırılan Nasrullah Camii, 2014 yılında onarım ve restorasyon şartıyla devri yapılarak özel bir firmaya kiraya verildi. İki yıl süren restorasyon çalışmaları sonucunda cami 2016 yılında yeniden ibadete açıldı.

Restorasyonu gerçekleştiren Gürsoy Grup’un restorasyon ile ilgili yaptığı açıklamada, “Caminin restorasyon çalışmaları kapsamında, çimento esaslı derz ve sıvalar temizlenmiştir. Cami içinde kubbe ve duvarların tamamında sıva raspaları sonucu, 19. yüzyıla tarihlenen kalem işlerine ulaşılmış, elde edilen bulguların konservasyonu yapılarak koruma altına alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.
SÜSLEME VE HATLAR KAYBOLDU

Ancak Kastamonu’nun önemli simgelerinden biri olan caminin eski ve yeni görüntüleri arasındaki fark, görenleri hayrete düşürdü. Çalışma restorasyondan çok badanaya benzetildi.Restorasyon çalışmalarından sonra ünlü hattat Ahmet Şevket Efendi tarafından yapılan süslemeler ve hatların birçoğunun kaybolduğu iddia edildi. Sosyal medyada da restorasyona tepki var. Tarihi caminin eski görüntüsünden çok uzak olduğunu belirten sosyal medya kullanıcıları restorasyonu yapan firmaya tepki gösterdi.

 
   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ