Başkentgaz vergisini devlete değil yandaş vakıflara verdi

Bilal Erdoğan’ın TÜRGEV’i ve Ensar’a Kızılay üzerinden 8 milyon dolar bağışladığı ortaya çıkan Başkentgaz’ın zarar açıklayarak devlete vergi ödemediği belirlendi.


 Kızılay üzerinden AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu TÜRGEV ve Ensar’ın yurt dışındaki uzantısına 8 milyon dolar bağışlayan Torunlar Holding’e ait Başkentgaz’ın zarar açıklayarak vergi ödemediği anlaşıldı. Başkentgaz’ın sahibi Mehmet Torun’un, “Aktardığımız para vergi kaçırmak için değil, misli ile fazlasını ödedik” açıklamasının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

VERGİ KAÇIRMAK İÇİN KIZILAY KULLANILDI


Cumhuriyet’ten Tuncay Mollaveisoğlu’nu haberine göre Saray’a en yakın şirketlerden Başkentgaz, Aralık 2017’de Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na ve oradan da Erdoğan ailesinin kontrol ettiği TÜRGEV ve Ensar’ın yurt dışındaki ortak vakfı TÜRKEN’e ulaşan 8 milyon dolarlık bağış yapmıştı. Kamuoyunda tartışma konusu olan bağış, doğrudan Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın da yönetiminde yer aldığı TÜRKEN Vakfı’na verilmek yerine, Kızılay ve Ensar Vakfı aracı kılınmıştı. Bağışa aracılık ettiklerini doğrulayan Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın, “Şirket vergi kaçırmamıştır, vergiden kaçınmıştır” sözleri büyük tepki çekmişti.

DEVLETE 1 KURUŞ BİLE VERGİ ÖDENMEMİŞ

Başkentgaz’ın sahibi Torunlar Holding’in patronu Mehmet Torun bağış yaparak vergi kaçırdığı iddialarına yönelik olarak gazeteci Muharrem Sarıkaya’ya verdiği röportajda, “8 milyonun çok üzerinde bir vergi ödedik. Burada vergi ile alakalı bir sorun yok, kamu yararı vardır” dedi. Ancak ortaya çıkan Başkentgaz’ın üç yıllık vergi matrahını gösteren belgeye göre bağışın yapıldığı 2017 yılında şirket bir kuruş vergi ödemediği belirlendi.

BAĞIŞI TÜRKEN’E YAPIP ZARAR AÇIKLAMIŞ

2016’da 156 bin 657 TL, 2018’de 18 milyon 333 bin TL vergi ödeyen Başkentgaz, TÜRKEN’e bağış yaptığı 2017’de, hiç gelir beyan etmemiş! Şirketin vergi levhasında, bağış yapıldığı yıl nasıl zarar gösterildiği net şekilde yer alıyor. 2016 da kâr eden, bağış yapıldığı yılın bir yıl sonrası olan 2018’de 83 milyon TL gelir beyan eden şirketinin, 2017’de nasıl zarar ettiği merak konusu oldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ