Amazon’da skandal: işçiler tuvalete bile gidemiyor, çöp kutuları ve şişeleri kullanıyor

Online perakende devi Amazon’da ağır çalışma koşulları nedeniyle tekrar gündemde.
Amazon’un hisselerindeki artışla serveti 147.5 milyar dolara ulaşan Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, dünyanın en zenginleri arasında yerini alıyor. Fakat Amazon’da çalışan işçiler, çalışma koşulları ve ücretlerden rahatsız. Köleliği andıran çalışma şartlarında işçiler, tuvalete gidecek vakit bulamıyor ve aldıkları ücret yetmediği için gıda yardımının da aralarında bulunduğu federal yardımlara başvurmak zorunda kalıyor.

BEZOS’U DURDUR YASASI

Şirketin ABD’deki merkezlerinde çalışan işçilerin federal yardımlara başvurduğunun ortaya çıkmasının ardından Senatör Bernie Sanders, bir yasa önerisi hazırladı. Online perakende devinin sahibi Jeff Bezos’un adına atıf yapan “BEZOS’u Durdur Yasası” taslağı, Amazon gibi büyük vergi mükelleflerinin çalışanlarının ücretsiz sağlık hizmeti, gıda kuponları gibi yardımlara ihtiyaç duymaları halinde, bu yardımların maliyetlerine ilgili şirketin de ortak olmasını öngörüyor. Milyar dolarlık Amazon, bazı çalışanlarına saat başına yalnızca 11 dolar ödüyor. Ödenen bu miktar, ABD’deki yaşam koşulları açısından yeterli değil.

İŞÇİLER TUVALETE GİTMEK YERİNE ÇÖP KUTULARINA İŞİYOR

Amazon’da imkânsız zaman hedeflerini tutturmak için çalışan işçiler, tuvalete gitmek yerine çöp kutularına ve şişelere idrar yapmak zorunda kaldıklarını ortaya çıktı. New York Post’a konuşan Amazon sürücüleri, şirketin koyduğu zaman hedefleri ve bu hedefleri tutturamamaları halinde işten atılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmamak için idrarlarını minibüslere yapıp daha sonra temizlemek zorunda kaldıklarını söylüyor.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ