11 yılda 2 bin 717 kadın öldürüldü

Kadın cinayetlerinin ardı arkası kesilmiyor. 11 yılda 2 bin 717 kadın cinayeti işlendi. Emine Bulut ve Tuba Erkol cinayetlerinin ardından Türkiye ayağa kalktı.


Türkiye’de her yıl yüzlerce kadın eşleri, sevgilileri ya da aileleri tarafından katlediliyor. Cinayet sonrasında ortaya konan tepkiler ise yeni ölümlerin önlenmesini sağlamıyor.

BU YIL 226 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ


Kırıkkale’de 18 Ağustos’ta 10 yaşındaki kızının gözleri önünde eski kocası tarafından defalarca bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut kayıtlara bu yıl içinde öldürülen 224. kadın olarak geçti. Emine Bulut’tan sadece 4 gün sonra Konya’da Tuba Erkol, uzaklaştırma kararına uymayan eşinin 20 bıçak darbesi ile yaşamını yitirdi. Aynı gün Ağrı Patnos’ta bir çocuk annesi Emine Nuyan da bir süredir ayrı yaşadığı kocasının silahlı saldırısı sonucu öldü.

Bu yıl içinde öldürülen kadınların sayısı 226’ya ulaştı. 2018 yılında 395, 2017 yılında 348 kadın yakınları tarafından öldürülürken, 2008-2019 yılları arasında kocaları, babaları, kardeşleri, ağabeyleri, nişanlıları, sevgilileri kısacası erkekler tarafından katledilen kadın sayısı ise 2 bin 717’yi buldu.

TEPKİ ÇOK İCRAAT YOK

Emine Bulut cinayeti sonrasında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile siyasi partiler, bakanlıklar, kurumlar, sivil toplum kuruluşları kadın cinayetleri ile ilgili sert açıklamalar yaptı. Daha önceki cinayetler sonrasında yapılan rutin sert açıklamalar gibi bu açıklama sonrasında da somut bir adım atılmaması dikkat çekti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ