Zehirli yumurta skandalı fiyatları katladı

Ağustosta en çok zamlanan tüketim maddesi yumurta oldu.
Ağustosta en çok zamlanan tüketim maddesi yumurta oldu. Kümesten tüketiciye kadar yumurta fiyatının yaklaşık 2 katına kadar çıktığını belirten üreticilere göre, Fipronil ( zehirli yumurta) kriziyle Türkiye’den diğer ülkelere yumurta ihracatının artması fiyatları 2 katına çıkardı. Fiyatta yaşanan bu artış pazar kahvaltılarında yumurtadan vazgeçmeyen vatandaşın tadını kaçıracak.

Ağustos ayının en çok zamlanan gıda maddesi yumurta şimdilerde çok zamlandı.13-15 kuruşlardan  25- 30 kuruşlara kadar çıkan yumurta üreticiyi memnun ederken tüketici bu durumdan şikayetçi.  Bu durumun sebebini ise uzmanlar yumurtaya olan talebin çok fazla olması ve dış ülkelere yapılan ihracata bağlıyor. Avrupa’da ortaya çıkan zehirli yumurta krizi Türkiye’nin yumurta pazarını hareketlendirirken kendi pazarımızda yumurta fiyatlarının artışına neden oldu. Başka ülkelere yapılan yumurta sevkiyatı Türkiye’deki yumurtaya olan arz-talep ilişkisini değiştirdi. Avrupa'dan rotayı Türkiye’ye çeviren ülkeler arasında  Dubai,  S. Arabistan, Katar, Lübnan gibi ülkeler yer alıyor. Tüketicinin hoşuna gitmeyen bu durum vatandaş tarafından pek hoş karşılanmadı.

YUM-BİR Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Hasan Konya Sozcu.com.tr ye yaptığı açıklamada yaz boyunca maliyetinin altına sattıkları yumurtaları şuan normal fiyatlarından sattıklarını bildirdi. Konya ” Yazın yumurtaya talep az olduğundan  arz fazlası oluştu bizde bu sebepten dolayı çok sayıda tavuğumuzu kestik ancak şuan sezona giriyoruz okullar açılıyor bu durumda ister istemez satışlarımızı arttırdı. işte şimdi yumurtaları normal fiyatlarından satabiliyoruz.” ifadelerini kullandı. Avrupa’nın ihracat yaptığı ülkelerin şimdilerde Türkiye pazarına yöneldiğini söyleyen Konya yumurta piyasasının şuan normale döndüğünü söyledi.


TÜRKİYE’DE DE VAR İDDİASI

Alman Haber Ajansı DPA’ya konuşan AB Komisyonu Sözcüsü Anca Paduraru Avrupa’da skandala yol açan fipronil bulaşmış yumurtalara Türkiye’nin de aralarında bulunduğu toplam 40 ülkede rastlandığı bildirmişti.

Sözcü
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ