Yörsan’ın 1 milyar liralık batık kredisi, 131 milyon liraya varlık şirketine satıldı

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alan Yörsan’dan 1 milyar liranın üzerinde alacağı olan iki özel banka, bunu 131 milyon liraya bir varlık yönetim şirketine sattı.


Yörsan Gıda’nın sahip olduğu dev tesisin tüm ipotekleri varlık yönetim şirketine geçecek.

Türkiye’nin önde gelen süt ve süt ürünleri üreticisi olan ve İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde bulunan Yörsan Gıda AŞ, geçen yıl konkordato başvurusu yapmıştı. Konkordato davası devam ederken, şirketin en büyük alacaklısı iki bankadan hamle geldi.


İki özel bankanın Yörsan’dan 139 milyon dolar ve 125 milyon lira anapara alacağı bulunuyor. Bazı projeler için verilen kredilerden doğan toplam borç faizle birlikte 1 milyar lirayı aşıyor.

İki banka ellerindeki bu kredi paketinin satışı için önceki gün düğmeye bastı. Türkiye’de faaliyet gösteren tüm varlık yönetim şirketlerine ihaleye katılım için davet gönderildi.

ÖZYEĞİN DE TEKLİF VERDİ

Önceki gün yapılan ihaleye dört varlık yönetim şirketi katıldı. İki firma başlangıç tekliflerini artırmadı. İlk teklifi, iş adamı Hüsnü Özyeğin’in şirketi Gelecek Varlık Yönetim AŞ verdi.

Gelecek Varlık yönetimin teklifi 130 milyon lira oldu. Bu tekliften sonra ikinci teklif Mega Varlık Yönetim AŞ’den geldi. Mega Varlık’ın teklifi 131 milyon lira oldu. İkinci tekliften sonra başka teklif gelmeyince ihale sona erdi.

Elektronik ortamda yapılan ihale sonrası Mega Varlık teklifini yazılı halde de ilgili kuruma sundu. İlgili bankaların yönetim kurullarının da onayı ile süreç kesinleşmiş olacak.

VARLIK ŞİRKETİ YÖRSAN’DA SÖZ SAHİBİ OLACAK

Yörsan’ın tesis dahil bir dizi önemli varlığının ipoteği bu iki bankada bulunuyor. İki bankanın alacağını devralan Mega Varlık Yönetim’in yeni dönemde dev tesiste söz sahibi olacağına işaret ediliyor.

Temeli 1964 yılında Yörükler Gıda Limited Şirketi olarak atılan Yörsan, 1984 yılında Türkiye’nin ilk beyaz peynir fabrikasını kurdu. Şirket, 5 yıl önce özel sermaye fonu Dubai merkezli Abraaj Group’a satıldı. Abraaj Group’un yaşadığı mali sıkıntılar Yörsan’ı da olumsuz etkiledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ