Yavaş: Kömür veya gıda yerine 140 bin aileye kart vereceğiz

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş 140 bin kişiye alışveriş için kart dağıtacaklarını söyleyerek, "Karta o ayki gelirimize göre para yükleyeceğiz. Örneğin 70 TL olabilir" dedi.Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetecilere, belediyenin Mogan Gölü Tesislerinde bir resepsiyon verdi ve gazetecilere açıklamalar yaptı.


Yavaş’ın gazetecilerle konuşmasından satırbaşları şöyle:

PAKET VE KÖMÜR YERİNE KART

Bizim dönemimizde bir kişiden 150 milyon liralık gıda alımı olmayacak. Sosyal yardım alanlara yani ihtiyaç sahiplerine paket dağıtmayacağız, kart dağıtacağız. Kömür veya gıda vermeyeceğiz, onlar kartlarıyla gidip ihtiyaçları neyse mahalle bakkalından onu alacaklar. Geçmiş dönemde sadece bu paketleri dağıtma parası, nakliye ücreti bile 11 milyon tutuyordu. Bunlara son veriyoruz.

140 BİN KİŞİYE DAĞITILACAK

Büyükşehir Belediyesi olarak 185 bin kişiye yardım dağıtıyoruz. Bunların 20 bini Suriyeli. Bir kısmı da kartla alışveriş yapamayacak yaşlı vatandaşlar. Onlara sosyal yardım veriyoruz. Geriye tahmini 140 bin kişi kalıyor, onlara da kart dağıtacağız. Karta o ayki gelirimize göre para yükleyeceğiz. Örneğin 70 TL olabilir.

EN FAZLA ŞİKÂYET EGO OTOBÜS ŞOFÖRLERİ HAKKINDA

Cep telefonumda yüklü olan Mavi Masa uygulamasına her gün bakıyorum. En fazla şikâyet EGO otobüs şoförleri hakkında. O konuyla ilgili de gerekeni yapacağız. Otobüs seferlerini internet ortamında 24 saat boyunca izleyeceğimiz bir sistem kuracağız. Şikâyet gelince müdahale edeceğiz ve gerekirse sefer halindeyken şoför değiştireceğiz.

TOGO KULELERİ

Bir aylık yasal sürenin dolmasını bekliyoruz. Daha sonra gerekeni yapacağız. Orada bizden önceki dönemde yapılan işler var. Şuna benziyor, yere biri para düşürmüş, eğilip kimse görmeden cebinize atıyorsunuz ve diyorsunuz ki kimse görmedi, bu para artık benim. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Cumhurbaşkanı çok katlı bina olmasın diyor ama burası 36 kat. E olur mu bu!

50 ‘İHBAR’ DOSYASI VAR, SAVCILIĞA İNTİKAL ETTİRECEĞİZ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Geçmişte yapılan ihalelerle ilgili ihbarlar ve usulsüzlüklerin Gülen Cemaati ile bağlantıları iddiasıyla ilgili ellerinde en az 50 dosya olduğunu öne sürerek bunları savcılığa intikal ettireceklerini söyledi.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI SIRADAN BİR İŞTİR

Belediye başkanlığının sıradan bir iş olduğunu ısrarla anlatmaya devam edeceğim. Bu sıradan bir görev. Biz vatandaştan aldığımızı onlara veriyoruz. Hepsi bu. Ben de bir tapu müdürü gibi sokakta tek başıma yürüyebilmeliyim. Bu görevleri çok abartmaya gerek yok.

MANSUR YAVAŞ’TAN BAŞKENTGAZ’A DAVA

Öte yandan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kendi evi için peşin ödemeli aldığı doğalgaz için ‘TL düzeltmesi’ adı altında ek borç çıkarılması üzerine Ankara Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak Başkentgaz’a dava açtı.

Başkan Mansur Yavaş, dava dilekçesini mahkemeye avukatı Helin Menteşe aracılığıyla sundu. Dilekçede, Yavaş’ın Kızılırmak Mahallesi’ndeki kendi evinde ön ödemeli doğalgaz abonesi olduğu belirtildi. Diğer tüm ön ödemeli aboneler gibi Yavaş’a, parasını peşin olarak ödeyip aldığı doğalgaz miktarının ardından zam gerekçe gösterilerek ‘TL düzeltmesi’ adı altında, 67.12 TL’lik borç çıkarıldığına ve bunun ilk gaz alımında yansıtılacağına dikkat çekildi.

‘HAKSIZ VE HUKUKA AYKIRI’

Dilekçede telefon kontör ve akaryakıt örneği verilerek uygulama için “100 TL’lik benzin aldığınızda, yakıta yüzde 20 zam geldiğinde, deponuzdan 20 TL’lik kısmını geri almaları mantığı ile aynıdır” denildi. Bu durumun “Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’a aykırı olduğu, anayasa ile koruma altına alınan mülkiyet hakkını ihlal ettiği belirtilerek, kötü niyetli, haksız ve hukuka aykırı bir uygulama olduğu” savunularak sonradan çıkarılan borcun iptali ve gaz alımında yansıtılmaması için mahkemeden ihtiyati tedbir konulması istendi.

Mansur Yavaş’ın açtığı davanın 900 binin üzerinde abonesi bulunan Ankara’da tüm vatandaşlara “örnek” olacağı belirtiliyor. Başkentgaz özelleştirilmesinin ardından sayaç okuma, eski-yeni sayaç yenileme gibi pek çok konuda sık sık eleştiri konusu oluyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ