Yaşa gelince Avrupa gibi, maaşa gelince Afrika gibi

Emeklilikte yaşa takılanların tepkisi büyüyor. AKP’nin Avrupa’yı örnek göstererek emeklilik yaşını yükseltmesi, milyonlarca mağdur oluşturdu.
Sözcü’nün haberine göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan emeklilikte yaşa takılanları eleştirirken batı ülkelerini örnek gösterdi ve “Batı dünyası 65 yaşın altına eyvallah etmiyor, ülkeye maliyetleri çok fazla da onun için. Şimdi İskandinav ülkeleri bile bedelini ödeyemeyince emeklilik yaşını yukarı tırmandırmaya başladılar” ifadesini kullandı. Erdoğan’ın bu ifadesi üzerine sosyal medyada “Emeklilik konusunda yaş kriterimiz Avrupa, maaş kriterimiz Afrika” yorumları yapıldı. Peki Avrupa ve Türkiye’de emeklilerin durumu ne?

İktidar, 2000 ve 2008 yıllarında Sosyal Güvenlik Kanunu’nda önemli değişiklikler yaptı. Erken emekliliği önlemek için emeklilik yaşını Avrupa’daki gibi yükseltti. İşte bu değişiklikler yüzünden bugün emeklilikte yaşa takılanlar sorunu var. Yaş bekledikleri için emekli olamayanlar geçinmek için çalışmak zorunda. Fakat yasa gereği çalıştıkça emekli maaşları düşüyor. Şu anda emekli olanların maaşları bin liraya kadar indi.

OECD RAKAMLARI NE DİYOR?


OECD’nin 2016 yılında yayımladığı emeklilik araştırmasına göre, Avrupa’da maaşlar 1.250 Euro ile 1.500 Euro arasında değişiyor. Türkiye’de en düşük emekli maaşı 939 TL. Almanya’da ortalama emekli maaşı 1.200 Euro, Hollanda’da 1.110 Euro, Belçika’da 1.123 Euro, Portekiz’de 833 Euro, İspanya’da 1.021 Euro, Fransa’da 1.032 Euro.










 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ