Yargıtay, ‘Eşe harçlık vermemeyi ekonomik şiddet' saydı

İstanbul’da yaşayan bir kadın, eşinin kendisiyle 25 yıldır ayrı yattığını, böylece ‘mahallede dedikoduya neden olduğunu’ iddia etti, harçlık adı altında para taleplerini de geri çevirdiğini öne sürerek boşanma davası açtı.
Ancak İstanbul 12’nci Aile Mahkemesi çifti boşamadı. Kadın bunun üzerine Yargıtay’a başvurdu.

İHA’nın haberine göre; Yargıtay 12’nci Hukuk Dairesi, eşe para vermemeyi ‘ekonomik şiddet’ saydı, tarafların birlikte yaşamaya zorlamanın kanunen mümkün olmadığına hükmetti.

Kararda şöyle dendi: “Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden tarafların 25 yıldır ayrı yatakta yattıkları, erkeğin başka kadınlarla ilişkisi olduğu yönünde dedikoduya sebebiyet verdiği ve eşine harçlık vermeyerek ekonomik şiddet uyguladığı anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır. Temyiz edilen hükmün belirtilen sebeple bozulmasına oy birliğiyle karar verildi.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ